› bieżące
16:22 / 24.04.2014

Prace dodatkowe na drodze 503. Dlaczego nie zostały wykonane wcześniej?

Prace dodatkowe na drodze 503. Dlaczego nie zostały wykonane wcześniej?

fot. Konrad Kacprzak

Budowa drogi wojewódzkiej nr 503 to niekończące się pasmo przesunięć terminów, wzrostu kosztów i coraz większego zniechęcenia mieszkańców Elbląga. Nowe zamówienie publiczne dotyczące wykonania robót dodatkowych na tym odcinku nie nastraja pozytywnie.

10 kwietnia br. pojawiło się ogłoszenie o zamiarze zawarcia umowy. Dotyczy ono wykonania robót dodatkowych na drodze 503 od Placu Słowiańskiego do Obrońców Pokoju. Patrząc na zakres zamówienia trudno nie odnieść wrażenia, że wszystko do końca nie zostało przemyślane przed rozpoczęciem prac na drodze.

Pierwsze sześć punktów zamówienia obejmuje głównie kolizje związane z istniejącymi liniami telefonicznymi różnych operatorów. Jest mowa również o przebudowie kilku studni komunikacyjnych, obniżeniu wysokości kilku z nich do poziomu chodnika oraz przebudowie kabli telekomunikacyjnych, głównie na ulicy Browarnej oraz Grażyny.

Wszystkie kolizje zostały wychwycone podczas wizji lokalnych, podczas których dokonywano przeglądu stanu kanalizacji telefonicznych. Niepokoi fakt, że w zamówieniu często pojawiają się słowa takie jak „demontaż, budowa, odkopanie, pogłębienie”. Jeżeli większość z tych prac dotyczy studzienek kanalizacyjnych i komunikacyjnych, to możemy się spodziewać kolejnych remontów na... aktualnie trwającym remoncie. Może dość do kuriozalnej sytuacji (zresztą nie pierwszej w naszym mieście), że tuż po zakończeniu budowy, położeniu nowej warstwy asfaltu, wyrównaniu chodników na te tereny przyjdzie kolejna firma, która rozkopie cały teren z powrotem.

Siódmy punkt całego ogłoszenia to wykonanie dojazdu do działki nr 561/4 – dojazd do garaży zlokalizowanych przy ulicy Browarnej. Działka 561/4 to według portalmapowy.umelblag.pl działka leżąca tuż przy wjeździe do garaży. Wreszcie użytkownicy garaży doczekają się normalnego dojazdu. Zamówienie obejmuje rozbiórkę krawężników, wykonanie wykopów, wykonanie podsypki cementowo-piaskowej, ustawienie krawężników na ławie z oporem, wykonanie nawierzchni z płyt Yomb. Dziwi fakt, że te wszystkie prace nie zostały wykonane przy przebudowywaniu drogi na samym początku.

5
0
oceń tekst 5 głosów 100%