› bieżące
11:30 / 29.02.2012

Prace wykończeniowe domu

Prace wykończeniowe domu

Wszyscy, którzy są na etapie wykańczania domu albo planują dopiero jego budowę wiedzą, że okna, rynny i taras to jedne z podstawowych elementów wykończenia domu. Ich montaż odbywa się na poszczególnych etapach budowy i już wtedy warto zwrócić uwagę na dobór odpowiednich materiałów. Biorąc pod uwagę ich wybór pamiętajmy, że to inwestycja na lata, która niejednokrotnie decyduje o ostatecznym wyglądzie naszego domu.

Jeżeli uporaliśmy się już ze wszystkimi formalnościami a nasz dom zaczyna nabierać wyglądu pomyślmy, jak chcemy go wykończyć i jakie prace musimy jeszcze przeprowadzić.

Najważniejsze okna

Najważniejsze i jedne z najbardziej kosztownych prac wykończeniowym w domu, to te związane ze stolarką okienną. Od odpowiedniego wyboru okien zależy poczucie prywatności i bezpieczeństwa. Przy wyborze okien zwróćmy uwagę na dopasowanie materiału do stylu architektonicznego budynku, rodzaju dachu czy przeznaczenia danego pomieszczenia. Okna drewniane sprawdzą się lepiej w sypialni, prywatnych pokojach czy garderobach, natomiast  odporne na wilgoć okna z PVC przeznaczone są głównie do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, takich jak kuchnie, łazienki czy pralnie. Właściwości ram i szyb mają duży wpływ na koszt, wygodę i bezpieczeństwo dlatego warto zwrócić uwagę na parametry użytkowe okna.

Równie ważne rynny

Dobór prawidłowych rynien podkreśli charakter elewacji oraz zagwarantuje wieloletnią eksploatację. Zależeć będzie od różnorodnych parametrów wskazujących strefę opadową, w jakiej znajduje się budynek oraz wymiarów i kąta nachylenia dachu. Należy zwrócić uwagę na to, aby podczas intensywnych opadów woda deszczowa była sprawnie odbierana i nie przelewała się poza krawędź rynny, a także, aby śnieg osuwający się z dachu nie spowodował jej uszkodzenia. Materiał, z którego wykonane są rynny, musi mieć zatem odpowiednią wytrzymałość. Ich koszt zależy od rodzaju i ceny materiału, z którego są wykonane. Droższe są te miedziane, aluminiowe i stalowe, tańsze z tworzyw sztucznych. Warto jednak pamiętać, że nawet najlepsze i prawidłowo zamontowane rynny wymagają konserwacji. Najlepszym okresem do gruntownego przeglądu systemu rynnowego, naprawy usterek i ewentualnej wymiany elementów, jest wiosna.

Taras wizytówką domu

Ostatnim elementem prac wykończeniowych jest montaż tarasu, który często stanowi główną ozdobę domu. Zwykle taras przylega do elewacji domu i w ten sposób podtrzymuje styl aranżacji wnętrz. Najważniejszym elementem tarasu jest materiał, który podobnie jak cała reszta domu, powinien być zrobiony w sposób gwarantujący jego długotrwałą eksploatację. Jego powierzchnia przez cały rok wystawiona jest na działalność warunków atmosferycznych, dlatego użyty materiał musi wykazywać się wysoką odpornością na deszcz czy mróz. Pamiętajmy, że prace wykończeniowe mają wpływ na wygląd i funkcjonalność naszego przyszłego domu, dlatego tak dobierajmy materiały na okna, rynny i taras, aby współgrały ze sobą i tworzyły spójną całość.

 

źródło: e-sciany.pl

Łukasz Lamprycht
 

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%