› bieżące
16:08 / 20.02.2013

Prawie 18 tysięcy podpisów za odwołaniem wojewody. SMD nadal prowadzi akcję

Prawie 18 tysięcy podpisów za odwołaniem wojewody. SMD nadal prowadzi akcję

Tyle osób podpisało się pod wnioskiem o odwołanie wojewody warmińsko-mazurskiego Mariana Podziewskiego. Taką akcję prowadzą cały czas członkowie Stowarzyszenia Młodzi Demokraci. Jest to efekt braku zgody wojewody na pozostawienie w Elblągu dyspozytorni Pogotowia Ratunkowego.

Młodzi Demokraci przesłali do naszej redakcji oświadczenie w sprawie akcji dalszego zbierania podpisów. Jak deklarują, za odwołaniem Mariana Podziewskiego z funkcji wojewody warmińsko-mazurskiego jest prawie 18 tys. osób.

Zanim przejdziemy do części głównej oświadczenia pragniemy rozwiać kilka nieścisłości, które pojawiają się w komentarzach odnośnie naszej akcji:

W żadnej z naszych informacji nie padło zdanie, że zebranie jakiejś liczby podpisów pozwoli na rozpoczęcie procedury odwołania Pana Wojewody. Takich procedur oczywiście nie ma. My mówiliśmy o tym, że chcemy zebrać przynajmniej 10 tys. podpisów za odwołaniem Wojewody, żeby pokazać poparcie społeczne dla tej inicjatywy.

Głęboko ubolewamy, że na skutek braku chęci porozumienia, spotkania lub rozmowy ze strony Pana Wojewody musiało dojść do ataku personalnego na jego osobę, co jest sprzeczne z naszymi intencjami ukierunkowanymi na rozwoju regionalnej współpracy dla Elbląga.

Pan Marian Podziewski jest członkiem Polskiego Stronnictwa Ludowego, a nie Platformy Obywatelskiej, w związku z czym został powołany, tak jak pozostałych 15-nastu wojewodów, przez Premiera, ale zgodnie z umową koalicyjną nie może zostać odwołany ze swojej funkcji bez zgody kierownictwa PSL (tak jak inni członkowie lub reprezentanci rządu z tej partii).

Przepraszamy, jeśli nasze komunikaty były nieczytelne. Prosimy o wyrozumiałość. Trudno jest nam prowadzić niechcianą akcję personalną, której przez rok staraliśmy się uniknąć zapraszając wojewodę do rozmowy przy stole… Informujemy, że w dniach od 15 grudnia 2012 roku do 15 lutego 2013 roku 17 tysięcy 909-u mieszkańców Warmii i Mazur podpisało się na liście poparcia dla odwołania Pana Mariana Podziewskiego z funkcji wojewody warmińsko-mazurskiego.

Zebranie ww. liczby podpisów nie niesie za sobą żadnych konsekwencji prawnych, jednak według nas powinno dać do myślenia wojewodzie i jego mocodawcom na temat słuszności ich działań.

Z dużym rozczarowaniem przyjęliśmy zeszłotygodniową wypowiedź Pana Podziewskiego na temat naszej akcji. Przykro nam, że tylko tyle wojewoda zrozumiał z naszej ponad dwuletniej próby zachęcenia go do innej polityki wobec Elbląga. Wcale nas nie „bawi zbieranie podpisów”, naszym celem bowiem nie jest odwoływanie kogokolwiek, ale dbanie o partnerską współpracę dla regionu i zaprzestanie odbierania Elblążanom miejsc pracy z niejasnych powodów i przy zagrożeniu wobec osób trzecich. Dlatego raz jeszcze wyciągamy do wojewody rękę. W przyszłym tygodniu wystartuje akcja SMD zachęcająca do współpracy dla linii Elbląg-Olsztyn-Ełk. Jest w niej miejsce dla Pana Wojewody. Po raz kolejny pukamy do okna, kiedy wyrzucono nas drzwiami.

Podpisy zaś będą zbierane nadal, do skutku – zmiany polityki/odwołania/dymisji. Prosimy Państwa o wsparcie!"


Przewodniczący i członkowie SMD Elbląg

5
5
oceń tekst 10 głosów 50%

Powiązane artykuły

Do 15 lutego potrwa zbieranie podpisów za odwołaniem wojewody Podziewskiego

05.02.2013 komentarzy 9

Jedni chcą odwołania prezydenta miasta, inni natomiast zbierają podpisy za usunięciem ze stanowiska wojewody warmińsko-mazurskiego Mariana Podziewskiego. Młodzi...