› bieżące
14:20 / 17.06.2015

Prawie co drugi kierowca nie zapina pasów. Podsumowanie policyjnej akcji

Prawie co drugi kierowca nie zapina pasów. Podsumowanie policyjnej akcji

fot. fleetowner.com

Policjanci elbląskiej drogówki wspólnie z funkcjonariuszami straży granicznej przeprowadzili wczoraj działania pod nazwą „Pasy". Spośród 111 skontrolowanych pojazdów, aż 43 kierowców nie używało pasów bezpieczeństwa. Wśród kontrolowanych dzieci, tylko jedno było nieprawidłowo zapięte. W działaniach pomocny był monitoring wizyjny miasta. 

W razie drogowego wypadku masa ciała kierowcy oraz pasażerów w wyniku działania siły bezwładności może wzrosnąć nawet kilkunastokrotnie. Dzięki pasom bezpieczeństwa masę tą można utrzymać w jednym miejscu, a tym samym ograniczyć skutki i obrażenia powstałe w wypadku. 

Podczas wczorajszych działań policjanci z ruchu drogowego szczególną uwagę zwracali na przestrzeganie obowiązku korzystania z pasów. Przez cały dzień trwania akcji, funkcjonariusze w Elblągu skontrolowali 111 pojazdów. 43 kierowców nie używało pasów bezpieczeństwa. Wśród kontrolowanych dzieci, tylko jedno było nieprawidłowo zapięte. Kierowcy podczas kontroli najczęściej tłumaczyli, że nie zapięli pasów z uwagi na niedużą, pokonywaną odległość lub po prostu zapomnieli. W działaniach pomocny był monitoring wizyjny miasta, który w przeciągu dwóch godzin ujawnił 14 kierowców bez zapiętych pasów. 

Przypominamy pasy to przede wszystkim bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich. Ich nieużywanie może skutkować poważnymi obrażeniami a nawet śmiercią. 

Zgodnie z taryfikatorem za brak pasów kierowca może otrzymać mandat w wysokości 100 zł i 2 punkty karne. 

Jakub Sawicki 
KMP Elbląg

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%