› bieżące
15:11 / 07.01.2019

Prawosławni i greckokatoliccy elblążanie świętują Boże Narodzenie

Prawosławni i greckokatoliccy elblążanie świętują Boże Narodzenie

Od uroczystej Wieczerzy Wigilijnej i wieczornych nabożeństw prawosławni i grekokatolicy w Elblągu rozpoczęli wczoraj, (6 grudnia) obchody świąt Bożego Narodzenia. Zdecydowana większość z nich obchodzi te święta w dniach 7 – 9 stycznia, zgodnie z kalendarzem juliańskim, który w stosunku do kalendarza gregoriańskiego jest "opóźniony" o 13 dni. Warto nadmienić, że Święta Bożego Narodzenia w obrządku wschodnim trwają trzy dni, nie licząc wieczoru wigilijnego. W ten sposób podkreśla się udział Trójcy Świętej w dziele zbawienia.

W Elblągu mieszka wiele osób wyznania greckokatolickiego i prawosławnego.

To właśnie z myślą o grekokatolikach od końca 2010 r. trwa budowa cerkwi przy ul. Traugutta. Zdecydowana większość z nich to ludność pochodzenia ukraińskiego. Oni także świętują Wigilię Bożego Narodzenia. Warto nadmienić, że mieszkający w naszym regionie prawosławni i grekokatolicy to w większości dzieci i wnuki przesiedlonych w 1947 roku Ukraińców w ramach Akcji 'Wisła". Szacuje się, że w Elblągu jest ponad 300 wiernych kościoła greckokatolickiego.

Wieczerzę Wigilijną po ukraińsku nazywa się Swjat-Weczir, czyli „Święty Wieczór”. Wśród 12 potraw, które są wtedy podawana jedna jest szczególna – najważniejsza. Jest to kutia, tzn. pszenica (kasza, ryż) gotowana, przyrządzana z makiem oraz miodem (słowo pochodzi z ukraińskiego kutia od nowogreckiego kukia – „bób”, to słowo natomiast wywodzi się z greckiego kokkos, czyli „ziarno”). Od tej najważniejszej potrawy wieczerza wigilijna jest znana na Ukrainie również jako „Kutia”.

Boże Narodzenie to święto, które nazywane jest w cerkwi ukraińskiej „Rizdwo Hospoda Naszoho Isusa Chrysta”, a w skróceniu „Rizdwo Chrystowe” lub po prostu „Rizdwo”. 

Jak informuje Katolicka Agencja Informacyjna:

Pierwszego dnia świąt (czyli 7 stycznia – przyp. red.) obchodzi się narodzenie Jezusa w Betlejem, a w cerkwiach odprawiana jest liturgia św. Bazylego Wielkiego. Drugiego czci się Najświętszą Marię Pannę, która narodzinami Dzieciątka połączyła ze sobą Niebo i Ziemię. Trzeciego dnia wspomina się pierwszego męczennika, świętego Stefana, który oddał życie za Chrystusa narodzonego w Betlejem i zmartwychwstałego. Drugiego i trzeciego dnia świąt w cerkwiach odprawia się liturgię św. Jana Złotoustego.

W naszym województwie jest 30 parafii greckokatolickich oraz 16 parafii Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. W Elblągu znajdują się: Parafia greckokatolicka p.w. Narodzenia św. Jana Chrzciciela przy ul. Romualda Traugutta oraz Parafia Prawosławna p.w. św. Marii Magdaleny przy ul. Sadowej w Elblągu.

Wszystkim grekokatolikom oraz prawosławnym życzymy radosnych, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia. 

З Різдвом Христовим! С Рождеством Христовым!

Źródła: KAI, Grekokatolicy.pl, Deon.pl, informacje własne

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%