› bieżące
08:12 / 02.02.2021

Precyzyjne dogięcie niedoceniane a jednak niezastąpione

Precyzyjne dogięcie niedoceniane a jednak niezastąpione

Blachy są nieodłącznym elementem współczesnej gospodarki. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że podstawowe rzeczy, które nas otaczają wymagają obecności tego materiału, a co się z tym wiąże również jego obróbki.

Jedną z najczęściej wykorzystywanych technik obróbki metalu w zakładach przemysłowych jest technika gięcia blach. Dlaczego jest tak popularna i czy rzeczywiście spełnia oczekiwania najbardziej wymagających Klientów?

Jak to się dzieje?

Technika ta według różnych źródeł branżowych ma bardzo wiele zalet, ale zwykłemu laikowi od razu nasuwa się pytanie na czym tak właściwie ona polega. Proces gięcia blach sam w sobie jest całkiem prosty. Wszystko sprowadza się do zmiany odkształcenia materiału i zmiany stopnia jego krzywizny, ale bez zmiany jego wymiarów początkowych.

Najpierw wycina się elementy, później następuje gięcie blach. Jest ono wykonywane za pomocą pras krawędziowych CNC lub giętarki. Są to nowoczesne urządzenie sterowane komputerowo. W zależności od modelu mogą mieć różny nacisk na materiał sięgający nawet 400 t. Siła takiego nacisku we współpracy z szybkością działania takiej maszyny oraz jej precyzyjnym programowaniem skutkuje w precyzyjnym i co ważne powtarzalnym procesem. Kolejnym etapem jest wygładzenie i malowanie.

Stosowanie wydajnych procesów gięcia pozwala na unikanie błędów i zniszczeń materiałów.

Jak sprawić by blacha się gięła?

Chcąc nadać blachom odpowiedni kształt musimy je poddać trzem procesom obróbki. Początkowo następuje gięcie sprężyste, później plastyczne aż dochodzi do dotłaczania. W czasie trwania tych faz blachy są zwijane, wyginane, a także skręcane, profilowane i prostowane. Jeśli musimy giąć cienką blachę proces odbywa się na zimno, dzięki temu też można zmniejszyć ryzyko zmodyfikowania materiału. W przypadku tych grubszych musimy poddać je obróbce na ciepło.

Co można giąć, czyli materiały doskonałe do obróbki

Gniemy aluminium, stal nierdzewną i stal konstrukcyjną. Typ gięcia dobiera się właśnie w zależności od materiału, faktury i grubości. Do gięcia blach wykorzystuje się różne urządzenia i techniki, które pozwalają na uzyskanie pożądanego kształtu i odtworzenie go.

Do czego wykorzystać giętą blachę, czyli obecność w codziennym życiu

Blachy są odporne na uszkodzenia, dlatego z sukcesem są wykorzystywane przez różne nawet bardzo skrajnie odmienne branże. Są często wykorzystywane jako pokrycie dachów w postaci blachodachówek lub blach trapezowych. Ze szczególnie giętych do odpowiedniego kształtu blach tworzy się wiaty, zadaszenia lub drobne komórki lub inne konstrukcje gospodarcze. Nikt nie wyobraża sobie domu bez rynien, parapetów, a one również wykonywane są przy użyciu gięcia blachy. Jeśli chodzi o około domowe wyposażenie to z giętej blachy tworzy się również okapniki czy blaszane wiatrownice. Mogą być również wykorzystane w konstrukcji okien i drzwi. Poza tym stanowią nieodłączny element w zakładach przemysłowych jako zbiorniki, części maszyn lub linii produkcyjnych. Oczywiście nie można też zapomnieć o branży motoryzacyjnej, kolejowej czy zajmującej się produkcją sprzętów AGD. Niecodzienne kształty wypieków w naszych kuchniach mogą też być wynikiem działania tej metody obróbki metalu.

Giętą blachę możemy wykorzystać w kreatywny sposób również przy tworzeniu innych projektów, które wymagają trwałości. Dzięki technice gięcia blachy możemy dostosować je do swoich potrzeb i z całą pewnością można stwierdzić, że jest to dość uniwersalny materiał.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%