› bieżące
12:44 / 26.05.2014

Precyzyjny jak farmaceuta

Precyzyjny jak farmaceuta

Precyzja, skrupulatność, dokładność – to przymioty, które charakteryzować powinny każdego dobrego farmaceutę. Dziś – 14 maja – przedstawiciele tego zawodu, bez którego nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania szpitala, obchodzą swój dzień – Dzień Farmaceuty.

W ogromnym szpitalu, jakim bez wątpienia jest Wojewódzki Szpital Zespolony, pracuje zaledwie 9 magistrów farmacji. Zatrudnieni są głównie w Aptece Szpitalnej, ale także w Laboratorium Analitycznym czy Pracowni Serologii Grup Krwi. Do ich zadań należy dbałość o to, by na szpitalnych oddziałach czy salach operacyjnych nie zabrakło leków i innych, niezbędnych wyrobów medycznych. - Bywa, że jednego dnia przyjmujemy aż 40 dostaw różnych leków, płynów infuzyjnych czy środków opatrunkowych – mówi mgr farmacji Magdalena Czerwonka, od wielu lat kierująca Apteką Szpitalną.

Każdego dnia szpitalni farmaceuci przygotowują też dla szpitala własnoręcznie niezbędne leki recepturowe i leki jałowe, w tym wysokospecjalistyczne preparaty stosowane w żywieniu pozajelitowym chorych. To wyjątkowo trudny zawód, wymagający iście „aptekarskiej precyzji”.

- Staramy się wykonywać swoją pracę najrzetelniej i najdokładniej, jak to możliwe. Kiedy w grę wchodzi zdrowie a nawet życie pacjenta, nie może być miejsca na błędy. – podkreśla Magdalena Czerwonka. - Dbamy nie tylko o precyzyjne i sterylne przygotowanie poszczególnych preparatów, ale też o to, by były one później prawidłowo przechowane, miały odpowiednią datę przydatności. Na bieżąco sprawdzamy też, czy któryś z leków nie został wycofany z produkcji.

Ogromna zawodowa odpowiedzialność, jaka bez dwóch zdań spoczywa na szpitalnych farmaceutach, wymaga od nich nieustannego podnoszenia i uzupełniania kwalifikacji. Bieżące kursy i szkolenia to dzisiaj codzienność i konieczność pracowników farmacji.

Ty bardziej, że to właśnie oni, dodatkowo, szkolą przyszłych farmaceutów. Praktyki w Szpitalnej Aptece odbywają studenci IV roku Wydziałów Farmaceutycznych Uniwersytetów Medycznych czy słuchacze Wydziału Techniki Farmaceutycznej elbląskiej Szkoły Policealnej im. Jadwigi Romanowskiej.

Z okazji obchodzonego co roku, w dniu 14 maja, Dnia Farmaceuty dziękujemy wszystkim pracownikom tego zawodu za ich wyjątkową i bardzo potrzebną obecność.

Życzymy pomyślności i wytrwałości w pracy. I tego, by nigdy… nie zadrżała im ręka!

Anna Kowalska
rzecznik prasowy wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%