› bieżące
15:06 / 25.07.2013

Prezydent Elbląga oficjalnie otworzył nowy Bulwar

Prezydent Elbląga oficjalnie otworzył nowy Bulwar

fot. Konrad Kosacz/elblag.net

Blisko trzy lata trwała budowa „nowego” Bulwaru. Na szczęście dziś doszło do oficjalnego otwarcia nabrzeża przy Bulwaru Zygmunta Augusta. Inwestycja zrealizowana w ramach „Modernizacji i rozbudowy infrastruktury Portu Morskiego w Elblągu (w obrębie Starego Miasta)”. Łączna jej wartość to blisko 35 mln zł, z czego 85% środków pochodziło z unijnej kasy.

- W jej ramach zrealizowaliśmy przebudowę kładek przy ulicy Orlej i Studziennej. Jest to most zwodzony z możliwością przejazdu dla pojazdów uprzywilejowanych, dla ruchu pieszego i rowerowego. Na Moście Górnym czyli tu gdzie dziś stoimy, zaplanowano tylko ruch pieszy. Tutaj jest serce automatyki i hydrauliki – powiedziała podczas dzisiejszego otwarcia Elżbieta Gieda, zastępca dyrektora ds. inwestycji w Departamencie Rozwoju, Inwestycji i Dróg. - Z nabrzeża mogą korzystać nawet ponad 80-metrowe jednostki, ale także mniejsze 25-metrowe. Przy nabrzeżu nawet jeszcze mniejsze - dodała Gieda.

Prezydent Jerzy Wilk wspomniał, że budowa nowego nabrzeża trwała długo i było to duże utrapienie dla mieszkańców Elbląga. - Docierały do mnie sygnały, że prace trwały długo, a utrudnienia z nimi związane dokuczają im każdego dnia. Dziś udało się wreszcie skończyć prace i zniwelować chociaż jedną z niedogodności mieszkańców w ogromie prowadzonych w mieście inwestycji. To miejsce może stać się wizytówką naszego miasta - opowiadał prezydent.

Elżbieta Gieda przypomniała historyczne daty w trakcie rozbudowy tej inwestycji. - W 2007 roku rozpoczęto planowanie całej inwestycji. W 2008 została podpisana umowa na wykonanie dokumentacji projektowej. Rok później wyłoniono inżyniera projektu czyli Tadeusza Brzezińskiego. 13 września 2010 roku miały miejsce pierwsze prace budowlane. Zakończono je w zeszłym miesiącu. 10 dni temu czyli 15 lipca uzyskaliśmy ostateczną zgodę na jego użytkowanie. Mamy nadzieję, że te mosty będą służyć mieszkańcom wiele lat.

Podczas dzisiejszego spotkania z elblążanami i przedstawicielami mediów obecni byli także reprezentanci wszystkich klubów Rady Miejskiej – Antoni Czyżyk z PO, Sławomir Malinowski z KWW Witolda Wróblewskiego, Henryk Horbaczewski z SLD i Jan Redzimski, senator z PiS.

10
2
oceń tekst 12 głosów 83%

Zdjęcia ilość zdjęć 32