› bieżące
09:00 / 10.08.2014

Prezydent pisze do wojewody, a dyspozytorni nadal nie ma

Prezydent pisze do wojewody, a dyspozytorni nadal nie ma

fot. Konrad Kosacz

Czy dyspozytornia pogotowia ratunkowego wróci do Elbląga? Wielu elblążan by tego chciało, radni także się o to starają. Prezydent miasta Jerzy Wilk w kampanii wyborczej obiecywał, że będzie starał się o przywrócenie jej do Elbląga. Jednak jedyne działania, które zostały podjęte to wymiana korespondencji z wojewodą.

Dyspozytornia w Elblągu została zlikwidowana w 2012 roku. Od tamtej pory powiadomienia są odbierane w Wojewódzkim Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Olsztynie, które wysyła karetkę w dane miejsce w naszym mieście.

Jerzy Wilk podczas kampanii wyborczej obiecywał, że będzie się starał przywrócić dyspozytornię do Elbląga. Radny Michał Missan w lipcu ubiegłego roku składał do prezydenta interpelację w sprawie działań, jakie zostały podjęte w celu przywrócenia dyspozytorni medycznej w Elblągu, a także jakie działania są planowane dla osiągnięcia tego celu.

Jerzy Wilk w odpowiedzi 06.08.2013 na interpelację radnego poinformował, że od stycznia 2011 roku prowadzona była korespondencja w tej sprawie z Premierem Rządu Donaldem Tuskiem, Ministrem Zdrowia Bartoszem Arłukowiczem dot. wsparcia działań samorządu w zakresie przywrócenia dyspozytorni medycznej w Elblągu.

W latach 2011-2013 samorząd elbląski prowadził również obszerną korespondencje z Wojewodą Warmińsko-Mazurskim Marianem Podziewskim na temat przywrócenia dyspozytorni. Jednak negatywne stanowisko wojewody było wówczas ostateczne. Jerzy Wilk skierował w sierpniu ubiegłego roku pismo do wojewody w celu spotkania.

W kolejnej interpelacji radny pytał czy doszło do spotkania, jakie są ustalenia, a jeśli nie doszło do niego to kiedy został wyznaczony termin?

W drugiej odpowiedzi Jerzy Wilk napisał, że wysłał pismo 7 sierpnia ubiegłego roku, w którym zaproponował podjęcie merytorycznych rozmów w sprawie dyspozytorni i określenie terminu w tej kwestii. Wówczas nie otrzymał odpowiedzi od Wojewody.

„Proszę zwrócić uwagę, że 6.08.2013 r. w pierwszej odpowiedzi Pan Prezydent pisze, że wystąpił do Pana Wojewody z pismem na temat spotkania, zaś w drugiej odpowiedzi pisze, że w dniu 7.08.2013 r. skierował pismo - czyli dzień po pierwszej odpowiedzi. Później nie zostałem poinformowany o tym czy do takiego spotkania doszło i jakie są jego efekty. Jednocześnie wiem, że obecny Pan Wojewoda nie ma zamiaru zmieniać swojej decyzji na temat istnienia tylko jednej dyspozytorni medycznej w województwie - wyartykułował to na jednym ze spotkań w Urzędzie Wojewódzkim” - informuje nas Michał Missan.

Z informacji, jakie udało nam się uzyskać, Michał Missan skupił się na przygotowaniu gotowej koncepcji systemu powiadamiania ratunkowego obejmującego również CPR w Elblągu. W bieżącym roku w życie weszła nowa ustawa o systemie powiadamiania ratunkowego, która pozwala na utworzenie CPR np. w Elblągu na podstawie porozumienia wojewody z Prezydentem Miasta.

„Z powodu nowej ustawy zgłosiłem w trakcie konsultacji projektu „Strategii rozwoju Elbląga 2020+" propozycję wpisania do strategii utworzenie Centrum Powiadamiana Ratunkowego w Elblągu, na co Pan Prezydent się zgodził. Jeśli strategia z tym zapisem zostanie przyjęta do realizacji, to powinna pojawić się pozycja finansowa w Wieloletniej Prognozie Finansowej naszego miasta, to zaś będzie podstawa do wnioskowania o środki unijne w nowej perspektywie finansowej na ten cel” - dodaje radny

W przyszłym roku mają odbyć się wybory parlamentarne, w efekcie których może zostać wybrany nowy Wojewoda. Wówczas pozostałoby przekonanie go do utworzenia CPR w Elblągu.

„Nie powinno być to trudne jeśli przyjdziemy do Niego z gotowym rozwiązaniem i propozycją finansowania. Tak duże miasto jak Elbląg, w mojej ocenie, powinno posiadać swoje Centrum Powiadamiana Ratunkowego, które przyjmowałoby zgłoszenia na numery alarmowe: 112, 997, 998, 999”

Temat powrotu dyspozytorni w Elblągu więc jest wciąż aktualny. Miejmy nadzieje, że władze miasta będą starały się zrealizować ten projekt.
 

3
1
oceń tekst 4 głosów 75%