› bieżące
09:39 / 23.01.2014

Prezydent spotkał się z przedstawicielami branży transportowej

Prezydent spotkał się z przedstawicielami branży transportowej

fot. UM Elbląg

Prezydent Jerzy Wilk i wiceprezydent Janusz Hajdukowski spotkali się z przedstawicielami branży transportowej. Jednym z głównych celów spotkania, było zachęcenie elbląskich przedsiębiorców do zrzeszenia się w klastrze transportowym.

- W Elblągu działa już 9 klastrów, w których zrzeszeni są przedstawiciele różnych branż – mówił prezydent Elbląga Jerzy Wilk. – Przedsiębiorcy tworzący klaster mają większą siłę przebicia, możliwość konsultowania uchwał, które ich dotyczą, dlatego zachęcam Państwa do współdziałania.

- W najnowszej unijnej perspektywie finansowej na duże środki mogą liczyć właśnie takie organizacje, jak klastry. To, jak sądzę, jest chyba największą zachętą do współpracy – dodała Anita Pawlak, kierownik Biura Obsługi Interesantów Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Przedstawiciele firm zgodnie twierdzą, że stworzenia klastra jest dobrym pomysłem.

- W ramach klastra warto by było zorganizować spotkania z policją i Inspekcją Transportu Drogowego – zauważył przedstawiciel jednej z firm. – Chcielibyśmy, aby te instytucje bardziej nam pomagały, a nie przeszkadzały – dodał.

4 lutego w Elbląskim Parku Technologicznym odbędzie się spotkanie z Michałem Michalakiem, specjalistą z zakresu budowania klastrów, na które miasto zaprasza wszystkie firmy z branży transportowej.

Przedsiębiorcy zwracali również uwagę na dość wysokie stawki podatku od środków transportowych obowiązujące w Elblągu - w porównaniu do niektórych miast Polski.

- To prawda – przyznał Jerzy Wilk. - Proszę jednak wziąć pod uwagę, że jestem stosunkowo krótko prezydentem, niemniej pierwszy raz od wielu lat w naszym mieście nie było podwyżki podatków. Nie było łatwo przekonać do tego Radę Miejską, ale się udało. Zdaję sobie sprawę, że nie zawsze wzrost podatków przekłada się na wzrost pieniędzy w budżecie – kontynuował Jerzy Wilk. - I może jeszcze nie dojrzeliśmy do obniżania podatków, ale wszystko przed nami. Wolę, aby firmy miejskie, urząd ograniczały swoje koszty, niż podnosić cenę wody, ścieków, czy podatki.

Anita Pawlak przedstawiła także przedsiębiorcom możliwości skorzystania z udziału w międzynarodowych targach odbywających się w Kaliningradzie – odbędą się one w marcu i kwietniu - władze Elbląga umożliwiają i ułatwiają firmom udział w tych imprezach.

Na koniec została omówiona oferta inwestycyjna miasta – m.in. korzyści płynące z inwestowania w Specjalnej Strefie Ekonomicznej na Modrzewinie oraz możliwość zakupu nieruchomości przy ul. Lotniczej.

Źródło: UM Elbląg

 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%