› bieżące
11:23 / 20.09.2013

Prezydent Wilk oddał 17,5 mln zł. Skorzysta na tym Olsztyn?

Prezydent Wilk oddał 17,5 mln zł. Skorzysta na tym Olsztyn?

fot. Artur Borkowski

Olsztyńscy urzędnicy z zadowoleniem podeszli do decyzji prezydenta Jerzego Wilka, który wycofał się z budowy Elbląg Arena i oddał marszałkowi województwa dotację w wysokości 17,5 mln zł, którą pozyskał jego poprzednik. Na taką okazję czekały samorządy Olsztyna i Działdowa.

Marszałek województwa Jacek Protas ogłosił przetarg w sprawie ponownego przeznaczenia 17,5 mln zł na inwestycje sportowe. Elbląg musi ponownie stanąć do konkursu, jeśli chce pozyskać środki na budowę basenu przy ul. Spacerowej. Problem w tym, że miasto nie jest przygotowane do tego. Nie mamy jeszcze nawet projektu nowego obiektu.

I choć prezydent Jerzy Wilk zapewnia, że elbląscy urzędnicy będą ciężko pracowali, aby zdążyć z przygotowaniem wniosku i odpowiedniego projektu, to może się okazać, że stoimy praktycznie na straconej pozycji. Przynajmniej dwa samorządy z naszego województwa już nas wyprzedzają w gotowości do pozyskania tych środków. Olsztyn zrobi wszystko aby zdobyć 17 mln zł potrzebnych na inwestycję na Słonecznej Polanie, na Jeziorze Krzywym.

Tamtejszym magistrat ma już gotowe projekty, ponieważ jakiś czas temu przygotowywał się do tej inwestycji. W zamyśle władz Olsztyna ma tam się znaleźć żeglarska baza szkoleniowa. Olsztyński projekt bardzo mocno wspiera Polski Związek Żeglarski i to powoduje, że urzędnicy ze stolicy naszego województwa są pozytywnie nastawieni do pozyskania środków, które nasze miasto oddało marszałkowi.

Na środki elbląskie chętnie patrzą też urzędnicy z Działdowa, którzy budują kompleks basenowy. Tam też są już gotowe projekty budowy tego obiektu. Kolejnym problemem jest to, że środki z konkursu nie pokryją w 100 procentach planowanej inwestycji (dofinansowanie może wynieść maksymalnie 65 proc. planowanej inwestycji).

A prezydent Jerzy Wilk mówi otwarcie, że sytuacja miasta nie pozwala na zaplanowanie wkładu własnego do jakiejkolwiek inwestycji. Priorytetem władz jest obecnie dokończenie remontów dróg 503 i 504. Czy więc nasze miasto ma jakiekolwiek szanse na pozyskanie tych środków i wykonanie basenu? Konkurencja jest spora. Samorządy mają już gotowe koncepcje i projekty. Elbląg planuje budowę basenu przy ul. Spacerowej. Tyle wiemy w tym momencie.

Czy to jednak wystarczy, aby przekonać marszałka województwa, że warto te środki powierzyć znów naszemu miastu?
 

9
4
oceń tekst 13 głosów 69%