› bieżące
06:46 / 25.12.2013

Prezydent zaniepokojony sytuacją z przetargami w ZKM

Prezydent zaniepokojony sytuacją z przetargami w ZKM

fot. Konrad Kosacz

Zamieszanie związane z organizowanymi przez Zarząd Komunikacji Miejskiej w Elblągu przetargami na obsługę trzech pakietów linii komunikacyjnych, zwróciło uwagę prezydenta miasta Jerzego Wilka. Miasto chce wzmóc kontrolę nad sytuacją związaną z komunikacją miejską.

Ta zaś wygląda następująco. ZKM wyłoniło tylko jednego, z trzech nowych zwycięzców przetargów na obsługę komunikacji miejskiej w Elblągu. Jest to toruńska firma Arriva, związana z niemieckim kapitałem. Obsługa pozostałych dwóch pakietów jest nadal nierozstrzygnięta.

ZKM, w przypadku pakietu nr 2 (obejmującego linie nr 10, 11, 13, 17, 30 i 31) wykonując wyrok KIO (sygn. akt KIO 2689), ponownie dokonał oceny i wyboru najkorzystniejszej oferty dla tego pakietu i 9 grudnia 2013 r. powiadomił wszystkich wykonawców ubiegających się o udzielenie zamówienia, o wyborze oferty złożonej przez Warbus Sp. z o.o. Głównym kryterium oceny ofert była cena. Jednak już 19 grudnia 2013 r. od tej decyzji do KIO zostało wniesione odwołanie przez elbląską spółkę PKS. Pakiet nr 2 do końca stycznia będzie obsługiwała firma ALP.

20 grudnia 2013 r. została podpisana umowa w trybie z wolnej ręki z Przedsiębiorstwem Komunikacji Samochodowej w Elblągu Sp. z o.o. na świadczenie usług przewozowych na liniach autobusowych komunikacji miejskiej objętych pakietem nr 1. Zamówienie zostało udzielone na czas niezbędny dla przeprowadzenia nowej procedury przetargu nieograniczonego. Podpisana umowa obejmuje okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2014 r.

Ta sytuacja zwróciła uwagę władz miasta. Jak informuje Monika Borzdyńska, rzecznik prasowa prezydenta, zdecydowano o zaangażowaniu w postępowanie przetargowe biuro prawne Urzędu Miejskiego w Elblągu.

- Wiceprezydent Janusz Hajdukowski spotkał się w tej sprawie z dyrektorem ZKM Zbigniewem Orzechem – mówi Monika Borzdyńska. - Podjęto wspólnie decyzję o przedłużeniu umów z dotychczasowymi przewoźnikami, w celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania komunikacji miejskiej.

Jak dodaje Monika Borzdyńska, prezydent Jerzy Wilk jest zaniepokojony sytuacją w ZKM i chce znać dalsze postępowanie w tej sprawie.

 

2
4
oceń tekst 6 głosów 33%

Powiązane artykuły

PKS walczy z Warbusem. ZKM podpisał umowy ze starymi przewoźnikami

23.12.2013 komentarzy 5

PKS sp z.o.o. odwołał się do Krajowej Izby Odwoławczej w sprawie decyzji ZKM o wyborze firmy Warbus z Warszawy, jako zwycięzcy pakietu nr 2. Elbląski przewoźnik...