› bieżące
08:38 / 22.01.2014

Problemy osiedla Zawada. Prezydent spotkał się z mieszkańcami

Problemy osiedla Zawada. Prezydent spotkał się z mieszkańcami

fot. elblag.net

We wtorek odbyło się spotkanie Prezydenta Miasta Jerzego Wilka wraz z mieszkańcami osiedla Zawada. Pomimo próśb, aby wypowiadać się do mikrofonu, było trochę kłótni i awantur, a także rozmów „pod nosem”.

Na wstępie Jerzy Wilk zaznaczył, iż jego okres kadencji jest dość krótki i stara się robić wszystko co może, aby pomóc mieszkańcom miasta Elbląg. Wspomniał również o referendum. Od samego początku zaznacza, iż nie uda mu się odpowiedzieć na wszystkie pytania, bo w kwestii spółdzielni mieszkaniowej może tylko doradzić. - Zawada to ważna dzielnica dla naszego miasta. Jestem elblążaninem od urodzenia, mam swoje lata, także wiem co kiedyś tu było. Pamiętam okres, kiedy każdy zabiegał, żeby mieszkać na Zawadzie - zaznacza Jerzy Wilk.

Z jakimi problemami możemy się spotkać na osiedlu Zawada?

Zlikwidowany rewir dzielnicowych przez władze spółdzielni


Dzielnicowi przebywali na Osiedlu Zawada od 22 lat w lokalu, który użytkowali nieodpłatnie. W marcu 2013 roku dostali wypowiedzenie lokalu i opuścili osiedle. W późniejszym terminie otrzymali informację, iż mogą nadal mieć swoją siedzibę, ale odpłatnie. Zasugerowano także, że może policja będzie w Carrefourze. W listopadzie zwrócono się z prośbą, aby punkt przyjmowania interesantów powstał na nowo na osiedlu. 27 stycznia policjanci mają odbyć rozmowy ze spółdzielnią, na którym być może zapadną decyzje na temat powrotu do rewiru.

Punkty sprzedaży alkoholu

W jednym miejscu przy ul. Rodziny Nalazków, niedaleko szkoły podstawowej i gimnazjum są 4 sklepy, w których można kupić alkohol. Z czego, aż trzy otwarte są do godziny 23:00. Mieszkańcy skarżą się na osoby pijące alkohol w pobliżu bloków mieszkalny, a także mówią, że te osoby kupują alkohol młodzieży. Prezydent zaznacza, iż można zająć się uchwałą, która zakazywałby sprzedaży alkoholu w określonej odległości od kościołów czy szkół. Należy jednak pamiętać, że to będzie się tyczyło wszystkich, bez wyjątków, co może skutkować negatywnie dla pubów, restauracji czy właścicieli sklepów. Zwraca również uwagę na koncesję alkoholową. Można złożyć skargę i po sprawdzeniu wszystkiego taką koncesje odebrać w danym sklepie.

Garaże przy ul. Szarych Szeregów

Były prezydent miasta Grzegorz Nowaczyk zlecił wycenę dotyczącą gruntów przy garażach znajdujących się przy wyżej wymienionej ulicy. Mieszkaniec był w Urzędzie Miasta, pytał gdzie są słupki graniczne, ale nikt nie był w stanie mu opowiedzieć. Kupił grunt pod garażami, od instytucji, chciałby zobaczyć słupki graniczne. Pani w urzędzie powiedziała, że ma powołać sobie geodetę. Do dnia dzisiejszego teren jest nie wymierzony, a mieszkańcy, którzy go wykupili muszą płacić „jak za pierwszą klasę bonitacji gleby”. Skarży się również na Spółdzielnię, nie ma nikogo kto by ich reprezentował. Prezydent obiecuję, że wyjaśni tą sprawę w szybkim tempie.
 

Sygnalizacja świetlna przy Al. Odrodzenia

Chodzi o to, iż została zainstalowana nie przy tym przejściu dla pieszych, przy którym chcieli mieszkańcy. Większość mieszkańców chciała, aby sygnalizacja świetlna powstała przy przejściu dla pieszych przy skrzyżowaniu ul. Wiejskiej i Al. Odrodzenia, ze względów bezpieczeństwa. Już nie raz doszło do wypadków na tym przejściu, nawet dwa były śmiertelne, a sygnalizacja jest postawiona w złym miejscu.

Modrzewina

Podczas przebudowy CH Ogrody, gruz i ziemia są wywożone na nią, w tej chwili powstała jedna wielka góra śmieci. Może by tam tor saneczkowy dla dzieci utworzyć, skoro tam jest tyle ziemi – mówi jeden z mieszkańców.

Ulica Szarych Szeregów

Ciągły korek, hałas, nie ma ciągu pieszego. Brakuje też parkingów dla samochodów dostawczych przy sklepach, co skutkuje tym, iż blokują wyjazd mieszkańcom, a także zajmują miejsca parkingowe. Miasto postawiło słupki, w miejscu gdzie wcześniej był parking, co spowodowało brak kolejnych miejsc parkingowych, a mieszkańcy nie mają, jak parkować samochodów.

Wywóz śmieci

Powołano już komisje radnych do zajęcia się kwestią wywozu nieczystości. Sam prezydent odwołał obecnego prezesa MPO, ze względu na skargi  na temat działania tej spółki. Więc kwestia śmieci powinna być wkrótce załatwiona.

Nie zabrakło również pytań dotyczących inwestycji w mieście, a także niedawnych przetargów na przewoźników komunikacji miejskiej, a także skarg na rozkład jazdy. Prezydent wspomina o budżecie obywatelskim, aby składać oferty. Zwraca uwagę, iż osiedle jest zgrane i w tym roku będą realizowane 3 projekty na zawadzie.

Jerzy Wilk starał się odpowiedzieć na wszelkie pytania wyczerpując temat, ale na niektóre nie był w stanie. Zapowiedział również, że jeżeli tylko będzie taka wola mieszkańców to zorganizuje kolejne spotkanie na osiedlu, a także zaprosił do umawiania się na wizyty w UM.

Ines Kuraś

2
3
oceń tekst 5 głosów 40%

Zdjęcia ilość zdjęć 11