› bieżące
08:21 / 15.02.2014

Problemy przy budowie sądu. Grunt jest podmokły?

Problemy przy budowie sądu. Grunt jest podmokły?

fot. Bartłomiej Ryś

Od kilku tygodni prace budowlane na terenie, gdzie ma stanąć nowy budynek sądu praktycznie zamarły. Można tłumaczyć ten fakt zimą. Jednak nasz informator wskazuje na inny, poważny problem. Czy budowa tego obiektu jest poważnie zagrożona?


Według naszych, nie potwierdzonych jeszcze przez inwestora, informacji budowa gmachu sądu przy ul. Płk. Dąbka może się mocno opóźnić i znacznie podnieść koszty samej inwestycji. Przyczyna tego stanu rzeczy tkwi w gruncie, który zdaniem naszego informatora jest zbyt podmokły.

Nie sprawdzono dokładnie stanu gruntu. Ten zaś jest zbyt podmokły. Trzeba będzie wykonać odpowiednie zabezpieczenie podłoża, aby budynek mógł powstać – mówi nasz informator i dodaje, że w Elblągu rzadko przeprowadza się odpowiednie badania geologiczne gruntu, gdzie mają powstawać inwestycje budowlane.

- Takie badania podłoża przeprowadziły poprzednie władze miasta i została podjęta decyzja o porzuceniu Modrzewiny na rzecz nowych terenów inwestycyjnych, tzw. Terkawki. Niestety obecny prezydent Wilk tej inicjatywy nie kontynuuje. Modrzewina zaś jest bardzo podmokłym terenem – mówi nasz informator.

Wykonawcą projektu jest firma Skanska odpowiedzialna za realizację projektu rozbudowy Zespołu Szkół Muzycznych w Elblągu.

Wysłaliśmy do tej firmy zapytanie w sprawie ewentualnych problemów z budową sądu przy ul. Płk. Dąbka. Patrycja Wilińska, rzecznik prasowy firmy SKANSKA uniknęła odpowiedzi i w tej sprawie odesłała nas do inwestora, czyli Ministerstwa Sprawiedliwości. Co ciekawe, SKANSKA nie zaprzecza naszym informacjom.

W poniedziałek wyślemy więc pytanie w tej sprawie do resortu sprawiedliwości. Mamy nadzieję, że zdobędziemy w tej sprawie więcej informacji.

Aktualnie wydziały Sądów: Rejonowego i Okręgowego w Elblągu zlokalizowane są w trzech różnych miejscach. Po zakończeniu inwestycji, w nowej siedzibie znajdować się będą wszystkie wydziały poza karnymi. Zakres umowy obejmuje przede wszystkim realizację prac związanych z budową obiektu sądu wraz z instalacjami, przyłączami oraz infrastrukturą techniczną.

Nowy budynek ma mieć powierzchnię 8,8 tys. metrów kwadratowych, sprawy będą się toczyć w 18 salach w sądzie rejonowym oraz 11 w sądzie okręgowym. Będzie też pomieszczenie dla osób konwojowanych przez policję z aresztów śledczych. W 10-piętrowym budynku zainstalowane zostaną 3 windy, w tym dwie dla petentów. Nowością będą wydzielone strefy dla pracowników i sędziów, niedostępne dla osób z zewnątrz. Budowa sądu ma trwać 48 miesięcy.

 

10
0
oceń tekst 10 głosów 100%

Powiązane artykuły

Sąd wyjaśnia: Nie ma przeszkód w wykonaniu inwestycji

17.02.2014 komentarzy 6

Sąd Okręgowy w Elblągu informuje, że nie ma żadnych przeszkód w realizacji inwestycji budowy nowego obiektu przy ul. Płk. Dąbka. Wykonawca dokonał...