› poradnik
00:16 / 22.02.2020

Produkcja kotłów – podstawowe typy

Produkcja kotłów – podstawowe typy

Ogrzewanie budynków bazuje na wykorzystaniu określonych systemów grzewczych, w których jednym z głównych elementów są różnego typu kotły grzewcze. Ich wybór jest uzależniony od wielu czynników, takich jak: wielkość kotła, stopień oddziaływania na środowisko naturalne czy rodzaj wykorzystywanego paliwa.

Jednym z najistotniejszych elementów stosowanych instalacji grzewczych jest kocioł grzewczy. Poszczególne typy kotłów różnią się między sobą rodzajem wykorzystywanego paliwa, wydajnością, jak również oddziaływaniem na środowisko naturalne. W doborze odpowiedniego rodzaju kotła konieczne jest przeanalizowanie funkcjonalności poszczególnych rodzajów, aby wybrać najwłaściwszy.

Najistotniejsze aspekty przy wyborze typu kotła grzewczego

Produkcja kotłów grzewczych stanowi obecnie zaawansowany proces tworzenia coraz wydajniejszych, sprawniejszych oraz zautomatyzowanych kotłów grzewczych. Przy wyborze gotowych już produktów warto zwrócić szczególną uwagę na:

  • dobranie kotła grzewczego o odpowiedniej mocy, co ustala się poprzez określenie bilansu cieplnego budynków (zawartych zazwyczaj w projektach),
  • rodzaj wykorzystywanego w procesie spalania paliwa,
  • stopień oddziaływania na środowisko naturalne,
  • wielkość kotła, która pozwoli określić możliwość jego zastosowania w planowanym pomieszczeniu.

Rodzaje kotłów

Wybór odpowiedniego kotła grzewczego jest uzależniony w dużym stopniu od rodzaju stosowanego paliwa opałowego. Na podstawie powyższego czynnika kotły można podzielić na:

  • Węglowe, w których jako paliwo stosuje się głównie węgiel kamienny należący do nieodnawialnych źródeł energii. Jest to rodzaj kotłów wykorzystywanych obecnie w największym stopniu ze względu na atrakcyjną cenę.
  • Pelletowe, gdzie paliwo opałowe stanowi specjalnie wytwarzany granulat nazywany pelletem, który powstaje przy wykorzystaniu sprasowanych odpadów drzewnych. Kotły typu pelletowego są obecnie najbardziej zautomatyzowane, a ich oddziaływanie na środowisko naturalne jest znikome.
  • Na ekogroszek, w których w procesie spalania wykorzystuje się ekogroszek stanowiący węgiel o wysokiej kaloryczności oraz niskiej spiekalności. Kotły tego typu cechuje, podobnie jak w kotłach węglowych, bardzo korzystny stosunek ceny zakupu paliwa do wyprodukowanej energii cieplnej.
  • Gazowe, w których można wyszczególnić kotły na gaz płynny przechowywany w odpowiednich zbiornikach oraz kotły na gaz ziemny dostarczany do instalacji poprzez specjalne przyłącza. Jest to typ kotłów zaliczany do praktycznie bezobsługowych.
1
0
oceń tekst 1 głosów 100%