Profesor Jan Miodek wyjaśnia skąd się wzięły nazwy Elbląg i Ełk
fot. Konrad Kosacz
Elbląg i Ełk - dwa miasta położne na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Jedno województwo a tak różne regiony i historie, ale nie o tym dzisiaj. Profesor Jan Miodek, znany wszystkim popularyzator poprawnej polszyczyzny w ramach cyklu TVP "Polska z Miodkiem" wyjaśnił skąd pochodzą nazwy wyżej wymienionych miast. Nas oczywiście najbardziej interesuje nazwa Elbląg.
Elbląg jest położony nad rzeką o tej samej nazwie, która przez wiele wieków była niezwykle ważnym punktem na mapie miasta. Pełniła funkcję naturalnego szlaku handlowego, stanowiąc jednocześnie oś osadnictwa miejskiego. To w jej bezpośrednim sąsiedztwie powstało elbląskie Stare Miasto oraz najważniejsze miejskie budowle – zamek, kościół pw. św. Mikołaja, czy też Ratusz Staromiejski. Pierwotna nazwa rzeki Elbląg brzmiała: Ilfing.
Jest to najprawdopodobniej stara nazwa pruska, do dziś w języku łotewskim „elb” znaczy tyle co bardzo ciemny – wyjaśnia profesor Miodek.
Niewykluczone jest również praindoeuropejskie pochodzenie, bo dostrzegamy tam tę cząstkę „el”, „ol”, „ou” o znaczeniu: ciekły, wilgotny, mokry. W każdym bądź razie obie nazwy Ełk i Elbląg jako nazwy odrzeczne są niezwykle archaiczne, bardzo stare, liczące sobie kilka tysięcy lat – puetntuje rozważania profesor Miodek.
Odcinek można zobaczyć pod poniższym adresem: