Progi zwalniające na elbląskich ulicach zgodne z prawem
fot. Konrad Kosacz
Nasi czytelnicy wskazywali, że progi zwalniające na ul. Moniuszki, Beniowskiego i Sobieskiego nie są zainstalowane zgodnie z prawem, ponieważ po tych drogach poruszają się autobusy komunikacji miejskiej. Urząd Miejski odpowiada – te urządzenia spełniają wszystkie normy prawne i nie zostaną usunięte.
Przypomnijmy, że w Gdańsku obecnie trwa dyskusja nad usytuowaniem progów zwalniających. Zwłaszcza tam, gdzie poruszają się autobusy miejskie. Zgodnie z przepisami rozporządzenia ministra infrastruktury o warunkach technicznych znaków i sygnałów drogowych, nie można umieszczać progów na drogach, po których poruszają się miejskie autobusy.
W innym razie zarządca jest obowiązany do ich usunięcia. Jak wskazywał nasz Czytelnik w poprzedniej publikacji, w Elblągu również progi zwalniające nie spełniają swojej roli już dawno.
- Na ulicy Beniowskiego były dwa progi zwalniające. Obecnie jednego już prawie nie ma. Jest zniszczony i nie został naprawiony. Natomiast drugi jest sukcesywnie omijany przez kierowców poprzez… wyjazd samochodem na chodnik. Nie raz byłem świadkiem, jak auto wyjeżdżało z jezdni, nie zwracając uwagi, że chodnikiem szły osoby piesze – pisze nasz Czytelnik.
Kolejne progi zwalniające są usytuowane przy ul. Moniuszki. Te również nie budzą entuzjazmu kierowców. - To jest zbyt krótka uliczka. Tam i tak nie da się szybko jechać, a progi powodują tworzenie się korków, ponieważ teraz ulica Moniuszki jest często wybierana jako objazd dla skrzyżowania Nowowiejska/Dąbka – wskazuje nasz Czytelnik.
Poprosiliśmy Urząd Miejski w Elblągu o ustosunkowanie się do tych opinii. Oto odpowiedź Magistratu:
W pkt. 8.1. zał. nr 4 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (Dz. U. Nr 220, poz. 2181 z póź. zmianami) widnieje zapis: „Niedopuszczalne jest stosowanie progów zwalniających:…. na ulicach i drogach, w przypadku kursowania autobusowej komunikacji pasażerskiej, z wyjątkiem progów wyspowych”.
Kilka lat temu, zgodnie z w/w przepisami, w sposób zapewniający bezpieczeństwo ruchu drogowego. zamontowano na ul. Beniowskiego, Moniuszki i Sobieskiego progi wyspowe (łącznie 8 sztuk). Miasto, od roku 2000, posiada elektroniczną rejestrację zdarzeń drogowych obejmującą wypadki i kolizje drogowe.
Wykorzystując te obiektywne dane dokonano n/n porównania: w latach 2003, 2004 i 2005 (przed montażem progów) na ulicy Beniowskiego wydarzyło się: 10 kolizji i 2 wypadki, na ul. Moniuszki 7, kolizji , na ul. Sobieskiego 15 kolizji, w latach 2009, 2010, 2011 (po zamontowaniu progów) ilość zdarzeń odpowiednio wynosiła : ul. Beniowskiego -12 kolizji , ul. Moniuszki - 2 kolizje i ul. Sobieskiego - 7 kolizji. Podsumowując: na ul. Beniowskiego ilość zdarzeń ta sama, ale zmniejszeniu uległa ciężkość zdarzeń ( nie ma osób poszkodowanych), na ul. Moniuszki i Sobieskiego wyraźna poprawa tj. zmniejszenie, ilości kolizji drogowych czyli uszkodzeń pojazdów o ponad 50 %.
Zatem celowe było montowanie progów wyspowych na tych ulicach, ponieważ osiągnięto zmniejszenie kosztów społecznych i wyraźną poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Powiązane artykuły
Progi zwalniające na ul. Moniuszki i Beniowskiego niezgodne z prawem
17.09.2013 komentarzy 13
Coraz więcej miast w Polsce odchodzi od montowania na jezdniach progów zwalniających, jako sposobu na wymuszenie zmniejszenia prędkości. Na pewno takich...
Progi zwalniające – bezpieczne ale czy sensowne?
23.09.2013 komentarzy 1
Nasz materiał dotyczący progów zwalniających na elbląskich ulicach wywołał sporą dyskusję wśród mieszkańców miasta. Dostaliśmy kilka...