Prognozy GUS nie napawają optymizmem
fot. Statystyki nie kłamią. W roku 2050 liczba Polaków może się zmnieszyć o ok 12 %
Ilekroć jakiś instytut przygotowuje badania statystyczne, niemal automatycznie nastawamy się wobec nich negatywnie. Sądzimy, że wynik jest nieadekwatny do rzeczywistości, tendencyjny. Czy podobnie można potraktować dane, przygotowane przez Główny Urząd Statystyczny? Wynika z nich, że za 35 lat liczba Polaków może ulec zmniejszeniu, a nie - jak sądziło wielu - powiększeniu. Co może być tego przyczyną?
Stwierdzenie, że jeszcze parę lat temu ulice naszych miast były bardziej zaludnione, niż obecnie, początkowo można by odebrać jako nic nie znaczące. Kiedy jednak dłużej się nad tym zastanowimy, okaże się że może to być prawdą. Od pewnego czasu jesteśmy świadkami zjawiska, określanego mianem emigracji zarobkowej. Członkowie naszych rodzin wyjeżdżają w poszukiwaniu lepszych perspektyw. Z kilku miesięcy pobytu na obczyźnie zrobiło się kilka lat, kontakt z rodziną stawał się coraz rzadszy...
Mimo, iż statystyki wskazują, że w miastach mieszka wiele osób, w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. W samym Elblągu wciąż zameldowani pod tym samym adresem, ale przebywający za granicą rodacy, są uwzględniani w danych liczbowych jako zamieszkujący ojczyznę. Główny Urząd Statystyczny prognozuje, że ze względu na trwającą emigrację, niż demograficzny, mały przyrost urodzeń i inne czynniki, za jakieś 35 lat liczba Polaków może ulec zmniejszeniu o ok. 12 %, czyli 4,5 mln.
Analitycy szacują, że tylko w naszym regionie wkrótce może ubyć 1/5 jego mieszkańców do roku 2050. Według danych za rok 2013 województwo warmińsko-mazurskie zamieszkuje prawie 1,5 mln ludzi, a prognozowany ubytek ma wynieść 238 tys. W sąsiednim województwie pomorskim według badaczy liczba mieszkańców zmniejszy się tylko o ok. 30 tys. To, jak potraktujemy powyższe dane liczbowe, jest kwestią indywidualną. Sami pracownicy GUS wskazują na dużą dynamikę występujących zjawisk społecznych, jednak sądzą, że przedstawione wyniki analiz mogą tylko nieznacznie odbiec od stanu faktycznego.
Żródło: stat.gov.pl