Program naprawczy dla Elbląga. Stronnictwo Demokratyczne i PJN o sytuacji w mieście
fot. Artur Borkowski
Dwie partie pozaparlamentarne - Polska Jest Najważniejsza i Stronnictwo Demokratyczne chcą aktywnie włączyć się w przedreferendalną dyskusję o sprawach Elbląga. W tym celu oba ugrupowania przygotowały wspólny program naprawczy dla Elbląga, których autorami są Edward Pukin (PJN) i Piotr Kamiński (SD).
- Przywrócenie powagi oraz szacunku i zaufania do władzy wykonawczej, jest warunkiem przeprowadzenia Elbląga przez czas recesji, ku perspektywie stopniowego wzrostu gospodarczego. Służyć temu powinny proponowane przez nasze formacje działania zmierzające do podjęcia od zaraz, zmian w strukturze organizacji Urzędu Miasta, w stylu rządzenia i doborze kadry zarządzającej, zawartej w haśle: Ratujemy budżet miasta i zaczynamy od siebie - pisze Edward Pukin z PJN.
Jakie pomysły na uzdrowienie sytuacji w mieście mają PJN i Stronnictwo Demokratyczne?
- Zmniejszamy ilość wiceprezydentów i zamrażamy wynagrodzenia w sferze budżetową. Likwidujemy straż miejską. Rezygnujemy z etatowych doradców i pełnomocników prezydenta. Zmniejszamy ilość departamentów, a niektóre łączymy. Likwidujemy spółkę Aquapark. Rezygnujemy z części samochodów służbowych. Ograniczamy zatrudnienie w UM o 10-15 % łącznie. Zatrzymujemy zlecenia zewnętrzne na analizy, diagnozy itp. akcje. Analizujemy szczegółowo wydatki budżetu na 2013 rok. Zmniejszamy liczbę radnych do 15 osób - deklarują działacze PJN i Stronnictwa Demokratycznego.
Jako uzasadnienie tych propozycji autorzy programu naprawczego dla Elbląga wskazują, że prezes Zarządu Spółki PKN Orlen zatrudniającej ponad 20 tysięcy pracowników ma jednego zastępcę. Nie ma żadnego uzasadnienia by Urząd Miasta Elbląga zatrudniający 450 pracowników był zarządzany przez prezydenta i trzech wiceprezydentów. Naszym zdaniem wystarczy jeden wiceprezydent, ewentualnie dwóch, – przy połączeniu funkcji ze skarbnikiem miasta. Efekt – przejrzystość organizacyjna i oszczędności budżetowe. Rozformowanie straży miejskiej, której zadania nie przyczyniły się do zwiększenia stanu bezpieczeństwa w mieście, a nakierowane były na drenaż kieszeni mieszkańców. Efekt - oszczędność budżetowe. Rezygnacja z usług etatowych doradców prezydenta i pełnomocników prezydenta. Efekt – oszczędności budżetowe.
Szybkiej restrukturyzacji wymaga Departament Komunikacji Społecznej, który jest zbędnym i stałym obciążeniem budżetu miasta - jego funkcje powinno przejąć biuro prezydenta. Także funkcjonalne łączenie departamentów celem ograniczenia pokrewnych kosztów osobowych (17 departamentów) przyniesie oszczędności budżetowe i poprawi stan organizacyjny UM.
Zawieszenie działalności lub likwidacja spółki Aquapark – brak racjonalnych przesłanek by za 100 tys. rocznie utrzymywać prezesa spółki, która nie ma najmniejszej szansy na realizację postawionego celu w okresie najbliższych pięciu lat. Próby pozyskania inwestora powinien przejąć MOSiR lub dział inwestycji UM. Efekt – oszczędności budżetowe i organizacyjne. Rezygnacja z samochodów służbowych dla kadry kierowniczej. Efekt – oszczędności budżetowe.
Zaprzestanie zewnętrznej rekrutacji kadry zarządzającej. Właściwym zasobem kadrowym powinien być kapitał ludzki UM i spółek komunalnych. Rezygnacja z usług osób mających uprawnienia emerytalne. Redukcja zatrudnienia w UM o ogółem 15% wg zasady, kto przyszedł ostatni, ten pierwszy odchodzi. Efekt – oszczędności budżetowe i organizacyjne. Powstrzymanie przetargów na opracowania, których realizacja w czasie najbliższych czterech lat jest mało prawdopodobna. Efekt – oszczędności budżetowe. Weryfikacja budżetu miasta na rok bieżący oraz założenia na 2014r. Efekt – kontrola bieżących wydatków.
Podjecie uchwały RM o zmniejszeniu liczby radnych do 15 osób. Efekt – oszczędności budżetowe i organizacyjne.
- Oczekujemy, że ugrupowania polityczne podzielą ten pogląd i po wyborach nie będą również dążyć do mnożenia stanowisk wiceprezydentów dla zawiązania ewentualnych koalicji w Radzie Miasta. Efekt – oszczędności budżetowe i nowa, jakość organizacyjna samorządu terytorialnego - piszą autorzy raportu. - Suma tych działań powinna przynieść budżetowi miasta oszczędność rzędu około 5 milionów złotych. Ten zakres działań oszczędnościowych, jako istotny i niezbędny krok w kierunku wypracowania realnej nadwyżki dochodów bieżących nad wydatkami, jest warunkiem utrzymania zdolności kredytowej, która będzie podstawą planowania na lata następne. Ten pierwszy, najbardziej istotny i pilny pakiet działań antykryzysowych, jest podstawą do kolejnych projektów pożądanych przez mieszkańców, których celem jest poprawa warunków życia elblążan i ich udziału w obywatelskiej samorządności.
Od redakcji: Publikujemy pierwszą część tzw. Programu naprawczego dla Elbląga, który do naszej redakcji przesłał Edward Pukin z PJN. Mamy nadzieję, że ten materiał pobudzi naszych lokalnych polityków do refleksji i do dyskusji na merytoryczne argumenty, a nie na insynuacje i pytania bez odpowiedzi.