› bieżące
11:01 / 13.03.2014

Projekt Bażantarnia - Sprawdź co się zmieni w Parku Krajobrazowym

Projekt Bażantarnia - Sprawdź co się zmieni w Parku Krajobrazowym

fot. Konrad Kacprzak

W Ratuszu Staromiejskim odbyła się konferencja prasowa dotycząca projektu „Organizacja imprez cyklicznych PTTK i wzmocnienie produktu turystycznego - elbląskiej Bażantarni". Projekt ten dotyczy rozwoju i promowania turystycznego elbląskiego lasu. Realizowany jest przez PTTK przy wsparciu finansowym z Urzędu Miejskiego. Partnerami przy realizacji projektu są: Nadleśnictwo Elbląg, Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej oraz Zarząd Zieleni Miejskiej w Elblągu.

Jak informuje prezes PTTK oddział Ziemi Elbląskiej Agnieszka Banaś: – Projekt ten jest podzielony na dwa etapy. Pierwszy etap polega na imprezach cyklicznych organizowanych przez PTTK. W tym roku elbląski oddział jest głównym organizatorem Centralnego Zlotu Przodowników Turystyki Motorowej. Odbędą się również ogólnopolskie imprezy i tak w kwietniu: 38 Ogólnopolski Zlot Pamięci Narodowej do Nadbrzeża, w maju: 39 Ogólnopolski Elbląski Wiosenny Rajd „El-Wi-Ra 2014” Wysoczyzny Elbląskiej, a także wiele innych. Jedna z najważniejszych imprez odbędzie się 27.09.2014 roku. Będzie to 52 Ogólnopolski Jesienny Rajd po Wysoczyźnie Elbląskiej połączony z uroczystym otwarciem nowego oznakowania Bażantarni.

Drugi etap dotyczy elbląskiej Bażantarni, głównym pomysłodawca jest Kamil Zimnicki. Jak zauważa, las jest dużym potencjałem, nie wykorzystywanym w Elblągu, trzeba go wypromować, rozwijać stąd pomysł na ten projekt. W 2010 roku Departament Urbanistyki i Architektury przeprowadzał badania o miejscach do aktywnego spędzania czasu. Bażantarnia królowała, więc postanowiono zrealizować ten projekt. Głównym celem programu są oznaczenia tabliczkami ważniejszych miejsca w Parku Krajobrazowym, a także strzałki kierunkowe do tych miejsc. Ciekawym elementem na tych tabliczkach jest system QR Code, dzięki któremu po zeskanowaniu zostaniemy przekierowani na bloga dotyczącego Bażantarni. O wykonanie tabliczek zadbała firma Contact. Są one w stu procentach ekologiczne, wykonane z trwałego materiału, mogą wytrzymać spokojnie sto lat, o ile żadni wandale nie zechcą ich zniszczyć.

Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg informuje, iż w ramach projektu będą przygotowywać słupy z grubych konarów, które będą dębowe i na nich zostaną umieszczone tabliczki. Nadal Nadleśnictwo będzie organizować wycieczki dla dzieci, oprowadzać po Bażantarni. Słupki, dzięki uprzejmości Tartaku Jagodno, zostaną wyposażone także w daszki.

Planowane jest również wydanie nowej mapy Bażantarni, bo ostatnia ukazała się w 2001 roku. Na mapie zostaną umieszczone najważniejsze miejsca. Mapę będzie opracowywana przez wszystkie osoby biorące udział w projkecie.  Jolanta Zielińska z Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej udostępni materiały do wykonania tego planu. Mapy będą dostępne na stronach internetowych, a także w siedzibach biur turystycznych w Elblągu. Powstanie również materiał filmowy i spoty reklamowe na temat Bażantarni, aby promować Elbląg w innych miastach.

22 marca organizowana jest pierwsza wycieczka do Bażantarni w poszukiwaniu wiosny. Kwota dofinansowania z Urzędu Miejskiego to 35 tysięcy złotych.

10
1
oceń tekst 11 głosów 91%

Zdjęcia ilość zdjęć 23