› bieżące
16:35 / 18.03.2022

Projekt dla młodzieży. Demokracja w życiu – życie w demokracji

Projekt dla młodzieży. Demokracja w życiu – życie w demokracji

fot. Nadesłane

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Elblągu zaprasza do wzięcia udziału w projekcie „Demokracja w życiu – życie w demokracji”, realizowanym z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Projekt jest inicjatywą obywatelską na rzecz zwiększenia świadomości obywatelskiej i społecznej zaangażowania młodzieży w lokalnym środowisku i ich udziału w życiu publicznym. Pomysł powstał w kontekście polepszenia poziomu aktywności obywatelskiej młodzieży, rozwoju świadomego uczestnictwa w życiu społecznym na poziomie lokalnym, naszej potrzeby wypracowania nowych, ciekawych dla młodych ludzi sposobów włączania się̨ w proces demokratyzacji życia oraz przy okazji poszukiwania partnerów do realizowania naszych pomysłów na młodzieżowe działania lokalne.

Efektem projektu ma być diagnoza zasobów i potrzeb w obszarze działania społecznego młodych, poprawa komunikacji między młodymi a pracownikami instytucji publicznych, pracownikami odpowiadającymi za politykę młodzieżową, a w rezultacie większa aktywność młodych wyrażona w formach mini-akcji lokalnych, mini-projektów. Grupą docelową będzie 100 młodych ze klas IV-VII ze szkół podstawowych w regionie, którzy przystąpią do działań projektowych.

W ramach projektu, będą realizowane następujące działania:

I. Faza pierwsza “Oswajanie Demokracji – akcje młodzieżowe”.

1. Konkurs “Młoda demokracja” będzie otwarty dla wszystkich młodych ludzi z regionu, zadaniem będzie przedstawienie w ujęciu kreatywnym i dowolną techniką opinii/poglądu młodych ludzi na demokrację. W toku konkursu zostaną wyłonieni przez komisje konkursową uczestnicy projektu. 10 autorów najlepszych prac otrzyma nagrodę, będą także mogli przystąpić do projektu. Efekty ich pracy będą upublicznione podczas wystawy w jednej z publicznych instytucji na terenie Elbląga.

2. Gry uliczne będą polegały na zapoznaniu uczestników (praca w 2 grupach z 2 opiekunami: łącznie 22 osoby) ze swoją miejscowością pod kątem miejsc aktywności społecznej i odpowiedzialnych za podejmowanie decyzji w obszarze polityki młodzieżowej, wykorzystana będzie metoda gier i zabaw, a każdy z opiekunów opracuje grę dla grupy.

3. Mapa zasobów i potrzeb. W kontekście tego, co młodzież uważa za zasób lokalny oraz jakie są jej potrzeby podczas warsztatów zostanie opracowana mapa zasobów i potrzeb. Na mapie będą uwzględnione element, które młodzi chcieliby posiadać (warsztaty do pracy z mapą dla 2 grup: 20 osób, 2 animatorów lokalnych, łącznie 6h warsztatowych). Celem fazy pierwszej jest diagnoza stanu wiedzy nt. funkcjonowania demokracji na poziomie lokalnym. To stanowi punkt wyjścia do rozwijania tematu i poszukiwania rozwiązań na dalszym etapie projektu

II. Faza druga: “Działania partnerstwa dla demokracji" dla 100 uczestników, w tym przedstawicieli od Partnera zagranicznego.

1. Warsztaty lokalne. Wprowadzenie uczestników do tematu demokracji, pojęcia i procesów zachodzących w krajach demokratycznych (20 osób, 2 grupy, 2 trenerów)

2. Spotkanie z przedstawicielami Partnera zagranicznego w formule online (prezentacja dot. dobrych praktyk w organizacjach i lokalnym samorządzie u Partnera), co przysłuży się do zapoznania z sytuacją panującą w innym kraju.

3. Międzynarodowe Warsztaty Młodzieży w Elblągu w formule hybrydowej: stacjonarnej i online. Uczestnicy zostaną podzieleni na 4 grupy: 2 podstawowe i 2 zaawansowane, aby pracować na poziomie międzynarodowym. Zajęcia będą prowadzone równolegle w salach warsztatowych w szkołach, 4 grupy składać się będą z młodzieży i osób z nimi pracujących.

a) pierwsza część warsztatowa 1. Warsztaty integracyjne/wprowadzające “ABC demokracji”: 1. Zdefiniować słowo “demokracja” 2. Co to jest demokracja? 4. Demokracja w teorii i praktyce. 5. Obszary demokracji 6. Demokracja wielopoziomowa (samorząd, rząd, UE) 7. Oddziaływanie demokratyczne: 8. Co wzmacnia demokrację? 9. Co ją osłabia? 2. “Demokracja informacji” b) druga część 1. Narzędzia demokracji 2. W jaki sposób można wpływać na demokrację? 3. Jak kształtować demokrację? 4. Informacja jako czynnik zwiększający świadomość obywatelską. 3. “Demokracja jednostki”, c) trzecia część 1. Młodzież w demokracji 2. Rola młodzieży w procesie demokratyzacji 3. Wpływ młodzieży na demokrację 4. Jak polepszyć wpływ i zaangażowanie młodzieży w procesy demokratyczne 5. Czy demokracja dotyczy również młodzieży? 4. “Demokracja partnerstwa”, d) czwarta część 1. Obszary demokracji 2. Obszary, gdzie demokracja ułatwia życie 3. Gdzie demokracja jest przeszkodą? 4. Skutki uboczne demokracji 5. Sposób na demokrację 4. Wykład przedstawiciela Partnera na temat dobrych praktyk i innowacji w temacie angażowania młodych w sprawy społeczne (formuła online) 5. Wieczorki integracyjne.

W celu podzielenia się aspektami kulturowymi: zwyczaje, tradycje, skojarzenia, ważne postacie, cechy charakterystyczne. 6. Dyskusje panelowe “Porozmawiajmy o ...” W trakcie warsztatów młodzi i pracownicy młodzieżowi zaproponują tematy dotyczące demokracji, o których chcieliby porozmawiać i dowiedzieć się więcej.

Serdecznie zapraszamy do udziału w projekcie!

dr Agata Ludwiczak
Koordynator Projektu

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%