Projekt "E pacjent" zawita również do Miejskiego Szpitala w Elblągu
W Szpitalu Miejskim im. Jana Pawła II w Elblągu, 14 maja br. została popisana umowa na wdrożenie kompleksowej informatyzacji szpitala. pn.„E - pacjent - informatyzacja w zakresie kompleksowej obsługi pacjenta oraz wdrożenie e-usług w SPSZOZ Szpital Miejski im. Jana Pawła II w Elblągu”. Firmą, która wygrała przetarg na ww. zadanie jest konsorcjum Kamsoft S.A. z Katowic i Kamsoft Sp.z o.o z Gdańska. Dzięki informatyzacji obsługi skróci się czas oczekiwania pacjenta.
Celem projektu jest stworzenie cyfrowego systemu informacji telemedycznej. Do tej pory stopień zinformatyzowania szpitala był niewystarczający, aby w znaczny sposób ułatwiał pacjentom korzystanie z usług służby zdrowia. Głównym celem strategicznym projektu jest poprawa jakości usług medycznych świadczonych przez szpital.
Program opiera się między innymi na zakupie odpowiedniego sprzętu informatycznego i stworzeniu sieci wewnątrzszpitalnej, dzięki czemu czas oczekiwania pacjentów ulegnie skróceniu, a karta choroby będzie zakładana tylko raz w formie elektronicznej. Głównymi beneficjentami projektu będą pacjenci.. Lepsza jakość świadczonych usług medycznych, szybsza obsługa oraz zwiększenie dostępności do informacji medycznej ma zwiększyć satysfakcję pacjentów z pracy szpitala.
Projekt zakłada wdrożenie usług on-line przeznaczonych dla pacjentów Szpitala i poradni szpitalnych. Od momentu elektronicznej rejestracji aż do momentu otrzymania wypisu ( w przypadku hospitalizacji) lub od momentu rejestracji aż do odbioru wyników, opisu badań ( w przypadku wizyty w poradni) pacjent będzie otoczony elektroniczną opieką, co znacznie usprawni proces leczenia.
Wprowadzenie spowoduje między innymi: skrócenie czasu oczekiwania na wynik badania diagnostycznego, możliwość szybkiej konsultacji medycznej z lekarzami ze szpitali specjalistycznych, skrócenie czasu wypełniania dokumentacji medycznej związanej z pobytem pacjenta w szpitalu, umożliwienie natychmiastowego dostępu do pełnej informacji o stanie pacjenta i przebiegu jego leczenia, prawidłowa identyfikacja pacjenta za pomocą kodu kreskowego, prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej, kontrola procesu leczenia, większa odpowiedzialność personelu za podjęte działania – personel posiada własne kody identyfikacyjne.
Na projekcie skorzystają również pracownicy placówki, ponieważ poprawi się organizacja pracy, usprawniony zostanie dostęp kadry zarządzającej do różnego typu analiz. Zwiększy się również bezpieczeństwo przechowywanych zasobów informacji oraz sprawność i efektywność ich wykorzystywania. Informatyzacja szpitala oraz przychodni to zjawisko coraz bardziej powszechne. Większość placówek odchodzi od tradycyjnej formy „papieru i ołówka”, wykorzystując specjalnie stworzone oprogramowanie dla przychodni. To niezwykle wygodne dla służby zdrowia rozwiązanie, posiada rozbudowane mechanizmy bezpieczeństwa, stąd też mamy pewność, że nasze dane osobowe nie trafią w niepowołane ręce, a tajemnica lekarska zostanie zachowana. Wybierając system informatyczny, nie musimy się już martwić o tworzenie sprawozdań finansowych dla Narodowego Funduszu Zdrowia.
Szeroko rozbudowane funkcje raportujące pozwalają na przedstawianie pracy palcówki w formie zarówno drukowanej, jak i w postaci wirtualnego zestawienia.
Umowa jest realizowana w ramach projektu pt.: „E - pacjent - informatyzacja w zakresie kompleksowej obsługi pacjenta oraz wdrożenie e-usług w SPSZOZ Szpital Miejski im. Jana Pawła II w Elblągu” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013 (RPO WiM 2007-2013) i finansowana jest z umowy o dofinansowanie nr UDA-RPWM.07.02.01-28-010/10-00 współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WiM 2007-2013.