› zapowiedzi
14:20 / 03.08.2016

Projekt na kino

Projekt na kino

Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu wspólnie ze szwedzkim partnerem Reaktor Sydost otrzymało grant na przygotowanie projektu, dzięki któremu może powstać klaster kinowy „Baltic Cinema net".

 CSE „Światowid", lider projektu, otrzymało tzw. „Seed Money" z Programu INTERREG Południowy Bałtyk 2014-2020, który jest małym projektem, mającym na celu przygotowanie projektu w pełnej formie. Dzięki temu można wypracować partnerstwo, a także założenia projektu, który będzie można zgłosić w III naborze do programu (2 listopad - 16 grudzień 2016 r.).  Środki „Seed money" otrzymało 19 projektów, w 12 z nich, jeden z partnerów jest z Polski.

- Właśnie uzyskaliśmy oficjalne zawiadomienie o tym, że otrzymaliśmy dofinansowanie na przygotowanie projektu, który już na tym etapie otrzymał kwalifikację A – mówi Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" w Elblągu. – Oznacza to, że jest rekomendowany do zatwierdzenia, dobrej jakości oraz spełnia wszelkie wymagania ujęte  w Programie.

Celem głównym projektu, który zostanie złożony pod koniec roku, jest zwiększenie ilości podmiotów współpracujących w obszarze transgranicznym w regionie Morza Bałtyckiego poprzez utworzenie klastra kinowego „Baltic Cinema net", w skład którego wejdą instytucje z Polski, Szwecji, Niemiec i Danii, a w przyszłości również z innych krajów. Wśród nich znajdą się placówki prowadzące kina, samorządowe instytucje kultury, organizacje pozarządowe zajmujące się edukacją filmową i promocją.

- W planach mamy m.in. organizację międzynarodowego festiwalu filmowego, promującego dziedzictwo kulturowe regionu, organizację wspólnych szkoleń, warsztatów, wymian partnerskich, które mają na celu wzmocnienie potencjału zarówno samej sieci jak i współpracy z lokalnymi organizacjami – dodaje Antoni Czyżyk.

 Szwedzki partner- Reaktor Sydost to organizacja założona przez radę regionu Kronoberg, Kalmar i Blekinge, a także przez rząd szwedzki. Pomaga kinom, szkołom i twórcom filmowym. Realizuje projekty edukacyjne i wspiera lokalne kina. Działa jako centrum wiedzy eksperckiej i pomaga rozwijać wiedzę o filmie.

Teraz szwedzcy i polscy partnerzy odbędą szereg spotkań, by przygotować i złożyć, jak najlepszy wniosek projektowy oraz przedyskutować wszystkie pomysły na wspólne działania.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%