› dzieci i rodzina
22:15 / 14.05.2013

Projekty dotyczące rocznego urlopu macierzyńskiego trafiły do komisji

Projekty dotyczące rocznego urlopu macierzyńskiego trafiły do komisji

fot. www.egospodarka.pl

Po debacie plenarnej wszystkie cztery projekty zmian w kodeksie pracy przewidujące wprowadzenie rocznych, płatnych urlopów rodzicielskich trafiły do dalszych prac sejmowej komisji nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach. Posłowie zajmują się propozycją złożoną przez rząd oraz trzema projektami poselskimi autorstwa PiS, SP i SLD. Choć projekty nieco różnią się między sobą, to wszystkie zakładają wprowadzenie rocznego, płatnego urlopu dla rodziców dzieci urodzonych po 31 grudnia 2012 r.

Prezentując projekt rządowy, minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że roczne, płatne urlopy rodzicielskie to rozwiązanie rewolucyjne w polskiej polityce rodzinnej po 1989 r. Przypomniał, że obecnie płatny urlop macierzyński trwa 24 tygodnie. Po wejściu w życie rządowej propozycji byłyby to w sumie 52 tygodnie płatnego urlopu, na które składałoby się 20 tygodni urlopu macierzyńskiego (w tym 14 zarezerwowanych tylko dla matki), sześć tygodni urlopu dodatkowego (obecnie są to cztery tygodnie) i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Z dodatkowego oraz rodzicielskiego urlopu na równych prawach będą mogli korzystać ojciec i matka.

Wydłużony urlop obejmie nie tylko rodziców zatrudnionych na etatach, ale "wszystkich, którzy opłacają ubezpieczenie chorobowe, czyli także pracujących na umowach zlecenie i samozatrudnionych" - mówił minister. Obecnie w okresie płatnego urlopu macierzyńskiego przysługuje zasiłek macierzyński w wysokości 100 proc. wynagrodzenia, po nowelizacji, byłoby to 100 proc. przez pierwsze 26 tygodni i 60 proc. wynagrodzenia przez kolejne 26 tygodni. Jeśli zaś rodzic od razu zadeklaruje, że korzystać będzie z całości urlopu - 52 tygodni, to przez cały ten okres wypłacany będzie zasiłek w wysokości 80 proc. wynagrodzenia.

Według ministra koszt projektowanego urlopu na 2013 r. to ok. 1 mld zł.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%