› bieżące
14:09 / 08.02.2016

Promocja XXVI tomu Rocznika Elbląskiego

Promocja XXVI tomu Rocznika Elbląskiego

Biblioteka Elbląska im. C. Norwida wraz z Polskim Towarzystwem Historycznym/Oddział w Elblągu zapraszają w poniedziałek 15 lutego o godz. 17.00 do Sali Audiowizualnej na promocję najnowszego, tj. XXVI tomu Rocznika Elbląskiego. Podczas spotkania laudację wygłosi dr hab. Józef Arno Włodarski, prof. UG. Wstęp wolny.

Tom XXVI zawiera artykuły: Henryka Samsonowicza („Elbląg na szlakach handlowych Europy w XIII i w początkach XIV wieku”), Wojciecha Zawadzkiego („Przeszłość Elbląga w katolickich księgach metrykalnych zapisana”), Andrzeja Grotha („Kilka uwag o pierwszych latach panowania pruskiego w Elblągu (1772-1806)”), Marka Andrzejewskiego („Kino w Elblągu w latach 1945-2007”), Mirosława Marcinkowskiego („Archeologia Elbląga. Osiągnięcia i potrzeby badawcze”) ; źródła i materiały: Edmunda Kizika („Zapominane, niedokończone dzieje Elbląga Zuverlässige Nachricht von Elbing pióra Michaela Ch. Hanowa z lat 1758-1759)”, Joanny Schneider („Kolej wąskotorowa na Żuławach dziedzictwem kulturowym”), Krzysztofa Bidzińskiego („Elbląska fonografia w latach 1974-2015”) ; recenzje i omówienia: Bohdana Andrzeja Kulińskiego („Okręt Jego Królewskiej Mości Zygmunta II Augusta. Historia galeonu, który nie był galeonem, Warszawska Firma Wydawnicza, Warszawa 2012, s. 257 (Jan Tymiński)” ; kroniki i sprawozdania: Pawła Nastrożnego („Sprawozdanie z badań terenowych w twierdzy Malbork”) oraz bibliografię: Krystyny Greczycho („Bibliografia Elbląga za lata 2010-2015 wraz z uzupełnieniami z lat poprzednich”).

„Rocznik Elbląski” to najstarszy elbląski periodyk naukowy, ukazujący się od 1961 roku. Czasopismo wydawane jest przez Bibliotekę Elbląską im. C. Norwida przy współpracy z Polskim Towarzystwem Historycznym – Oddział w Elblągu i wsparciu finansowym Urzędu Miejskiego w Elblągu. Teksty publikowane w „Roczniku” dotyczą historii i dziedzin pokrewnych, w aspekcie terytorialnym koncentrują się na Elblągu i okolicach. Redaktorem naukowym „Rocznika Elbląskiego” jest prof. dr hab. Andrzej Groth. Zgodnie z Komunikatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 23 XII 2015 r. czasopismo „Rocznik Elbląski” zostało zakwalifikowane do grupy B czasopism naukowych z liczbą przyznanych punktów - 4.

Obecnie zbierane są materiały do XXVII tomu „Rocznika Elbląskiego”, który ukaże się na przełomie 2016/2107 roku. Zapraszamy autorów do nadsyłania artykułów (kontakt: Joanna Szkolnicka, Elbląska Biblioteka Cyfrowa, tel. (55) 625 60 27).

 

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Elbląg.

 

 

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%