Proste kroki przygotowujące do poza bankowego pożyczania online
Internetowe pożyczki poza bankowe (rozpowszechnione pod nazwą „chwilówki”), dzięki ogromnemu zainteresowaniu pożyczkobiorców, są stale rozwijane, a procedury ich przyznawania usprawniane z jednoczesnym wdrażaniem coraz to lepszych udogodnień mających na celu zachęcenie klientów do stałej współpracy.
Szybkość i sprawność rejestracji
Aby rejestracja została przeprowadzona sprawnie i bezproblemowo, warto się do niej przygotować. Dzięki temu cały proces odbędzie się jednorazowo, zajmie zaledwie kilkanaście minut, a wniosek o pożyczkę u większości pożyczkodawców przebiegnie błyskawicznie. Na początek polecamy wejść na stronę przedstawiającą listę poza bankowych pożyczek online: http://www.e-busines.info.pl/pozyczki-online-pozabankowe-chwilowki/. Pomoże to w bardziej przejrzystej analizie poszczególnych ofert.
„Większość firm stosuje bardzo podobne zasady dotyczące rejestracji i weryfikacji, a zestaw wymagań stawianych klientom różni się nieznacznie. Poniższe uwagi można więc potraktować jako uniwersalne - na pewno pomogą usprawnić otrzymanie pierwszej pożyczki poza bankowej przez internet.”
Wymagania wiekowe
Każda firma ma swój zestaw wymagań podstawowych, które dotyczą wieku pożyczkobiorcy. Warto rzucić okiem przed rozpoczęciem procesu rejestracji aby upewnić się czy mieścimy się w dopuszczalnym zakresie. Nie wszystkie firmy udzielają pożyczek osiemnastolatkom, są i takie, które wymagają minimum 25 lat. Górna granica wieku również jest ważna, w części instytucji pożyczkowych jest dość niska i wynosi 65 lat, w innych sięga 70 lat.
Weryfikacja tożsamości
Dowód osobisty jest bezwzględnie wymagany, czego raczej nie trzeba wyjaśniać. Istotnym jest aby był aktualny, w przeciwnym razie internetowa pożyczka poza bankowa nie zostanie udzielona. Zanim rozpoczniemy składanie wniosku o pożyczkę, warto przygotować skan dowodu, który może być wymagany jako załącznik do wniosku pożyczkowego. Wielu klientów poszukuje pożyczkodawców, którzy więcej nie wymagają. Takie firmy oczywiście na polskim rynku funkcjonują. Czasem więc proces rejestracji zakańcza się na przesłaniu skanu dowodu i przelania opłaty weryfikacyjnej, o czym za chwilę.
Opłata weryfikacyjna jako dodatkowe potwierdzenie danych osobowych
Rejestracja profilu klienta nie może zostać zakończona bez dokonania przelewu weryfikacyjnego. Przelew ten należy wykonać ze swojego konta bankowego na konto pożyczkodawcy. Kwota jaką należy wpłacić to na ogół 1 grosz. Przelew ten ma na celu potwierdzić zgodność danych z wniosku rejestracyjnego. Jeżeli dane będą rozbieżne, wówczas rejestracja nie powiedzie się. Trzeba więc zadbać o to aby nie popełnić żadnych literówek.
Dokumenty potwierdzające dochody
Większość firm pożyczkowych życzy sobie aby klienci posiadali zdolność kredytową. W zasadzie ustawa o kredycie konsumenckim zobowiązuje każdego pożyczkodawcę do zbadania zdolności kredytowej swoich klientów, ale nie narzuca konkretnych wytycznych wskazujących na posiadanie lub brak zdolności. Daje to dość szerokie pole do interpretacji w tej dziedzinie i zdarza się, że niektórzy pożyczkodawcy udzielają pożyczek bez weryfikowania BIK-u osobom utrzymującym się z zasiłków socjalnych. Przyjęło się więc, że zdolność kredytową posiadają osoby, które mogą przedstawić stałe źródło dochodu. Nie jest istotne jak wiele zobowiązań posiadają do spłaty i ile dzieci i osób bezrobotnych posiadają w swoim gospodarstwie domowym. Fakt ten nieco przeczy więc idei określania zdolności kredytowej.
Klienci sektora kredytowego (bankowego) przyzwyczajeni są do bardziej wnikliwej analizy ich finansowych możliwości. Jak zapewne wszyscy wiedzą, aby otrzymać kredyt bankowy należy udowodnić, że każdego miesiąca w portfelu klienta zostaje co najmniej tyle wolnej gotówki ile wynosić będzie rata zobowiązania.
Poza bankowe instytucje pożyczkowe zadowalają się zwykle dowodami na comiesięczny dochód bez wnikania w dalsze szczegóły. Jakie dochody zadowolą poza bankowego pożyczkodawcę? Już 800 zł powinno być wystarczające, jednak kwota ta może być wyższa w zależności od danej firmy.
Z poniższego spisu dowiesz się jakie dokumenty potwierdzające dochód należy przygotować przed rejestracją:
- Umowa o pracę – zarówno w bankach jak i firmach poza bankowych, dochody z tytułu umowy o pracę są najbardziej pożądane przez pożyczkodawców. Aby poświadczyć dochód wynikający z zatrudnienia o umowę o pracę należy zwrócić się do pracodawcy z prośbą o wystawienie zaświadczenia o zarobkach. Dokument taki poświadcza wysokość dochodów oraz okres na jaki pracownik został zatrudniony. Instytucje pożyczkowe zadowalają się również skanem umowy jaka została zawarta między pracodawcą a pracownikiem. Jeśli więc klient nie chce wyjawiać przed pracodawcą, że planuje zaciągnąć jakiekolwiek zobowiązanie, może załączyć w procesie rejestracji kopię swojej umowy. Na niej również widnieją niezbędne informacje potrzebne do potwierdzenia zatrudnienia oraz zarobków.
- Umowa o dzieło, umowa zlecenie – jeżeli pożyczkobiorca nie posiada umowy o pracę, ale pracuje na umowę cywilnoprawną, również ma możliwość na otrzymanie pożyczki online. Celem potwierdzenia dochodów należy, jak w przypadku umowy o pracę, zeskanować dokument zawarty między pracownikiem a pracodawcą.
- Świadczenia socjalne – emeryci, renciści, osoby utrzymujące się z zasiłków różnego rodzaju, alimentów muszą dokonać skanów kwitów potwierdzających przyjmowanie pieniędzy. Przeważnie należy dostarczyć kwity poświadczające otrzymanie pieniędzy z trzech lub sześciu ostatnich miesięcy. Jeżeli pieniądze otrzymywane są przelewem na konto bankowe pożyczkobiorcy, należy dostarczyć potwierdzenie otrzymania przelewów.
- Wyciąg z konta bankowego – wciąg taki przeważnie można wykonać samemu logując się na swoim internetowym koncie bankowym. Wyciąg z konta bankowego przeważnie musi obejmować minimum trzy ostatnie miesiące. Wgląd do operacji bankowych jest dla pożyczkodawcy bardzo wartościowy, bowiem może on uzyskać z niego znacznie więcej wiadomości niż tylko z zaświadczenia o zarobkach. Wyciąg pozwala sprawdzić jakie zobowiązania klient posiada i czy spłaca je regularnie, jak wysokie płaci rachunki i czy ma jakieś oszczędności. Jeżeli nie wiesz jak wykonać elektroniczny wyciąg z konta, skontaktuj się z biurem obsługi swojego banku.