› poradnik
09:42 / 18.07.2017

Prowadzenie spółki z o. o. - komu przyniesie najwięcej korzyści?

Prowadzenie spółki z o. o. - komu przyniesie najwięcej korzyści?

Chcesz uniknąć konieczności odprowadzania comiesięcznych składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych? Zależy Ci na tym, aby oddzielić majątek osobisty oraz firmowego oraz zapewnić swojej firmie prestiż? Doskonałym rozwiązaniem może okazać się założenie spółki z o. o. W artykule sprawdzimy, dla kogo taka forma prowadzenia działalności okaże się strzałem w dziesiątkę. Podpowiemy również jak uniknąć żmudnego i nierzadko czasochłonnego procesu rejestracji spółki.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest najchętniej wybieranym wśród polskich przedsiębiorców rodzajem spółki. Trudno się dziwić. Działając „pod szyldem” sp z o. o. zapewnisz swojej firmie nie tylko prestiż, ale również szereg innych korzyści. Jakich? Sprawdźmy.

Ograniczona odpowiedzialność udziałowców

Ogromnym walorem prowadzenia spółki z o. o. jest ograniczona odpowiedzialność udziałowców. W praktyce oznacza to, że w przypadku nietrafionych inwestycji, które przełożą się na zadłużenie spółki, każdy ze wspólników może zachować swój majątek osobisty i „stracić” tylko to, co zostało do spółki wniesione jako wkład.

Założenie spółki okaże się więc świetnym rozwiązaniem dla osób, które chcą ochronić osobisty majątek oraz zapewnić sobie i swoim najbliższym finansowe bezpieczeństwo - tłumaczy jeden ze specjalistów grupy consultingowej McCarthy & Taggart.

Brak konieczności odprowadzania składek do ZUS-u

Jeśli jesteś udziałowcem spółki, nie musisz odprowadzać comiesięcznych składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dzięki temu w Twojej kieszeni zostanie prawie 1200 zł miesięcznie, co przełoży się na imponującą kwotę prawie 14 000 zł rocznie.

Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze możesz zainwestować lub przeznaczyć na przyszłą emeryturę.

Warto dodać także, że brak konieczności odprowadzania składek dotyczy jedynie spółek, posiadających co najmniej 2 wspólników. Jeśli jesteś jedynym udziałowcem spółki z o. o., będziesz potraktowany dokładnie tak, jak przedsiębiorca, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. A to oznacza konieczność wykonywania comiesięcznych przelewów na konto ZUS-u.

Większe szanse na kredyt

Prężnie działająca spółka z o. o. ma zdecydowanie większe szanse na kredyt niż przedsiębiorca, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. Przyczyna takiego stanu rzeczy jest bardzo prosta. W przypadku jednoosobowej działalności bank bierze „pod lupę” zdolność kredytową jej właściciela. A ta może być obniżona poprzez prywatne zobowiązania czy raty innych kredytów. W przypadku spółki kredytobiorcą jest sam podmiot - nie jego udziałowiec. Zdolność do terminowej spłaty rat określana jest więc głównie na podstawie przepływów finansowych.

Zawiązanie spółki z o. o. - możliwe opcje

Jeśli chcesz zawiązać spółkę z o. o.,możesz zrobić to na 2 sposoby: tradycyjnie, podpisując umowę notarialną lub przez internet - korzystając z trybu S24.

Niestety, tradycyjny sposób rejestracji podmiotu jest nie tylko żmudny, ale przede wszystkim czasochłonny.

Jak pokazuje doświadczenie, cała procedura, łącznie z rejestracją spółki do VAT-u (VAT-u UE) może potrwać nawet kilkanaście tygodni. Wielu przedsiębiorców zwyczajnie nie może pozwolić sobie na tak długie oczekiwanie - dodaje ekspert.

Choć proces rejestracji spółki przez internet trwa zdecydowanie krócej, nie jest pozbawiony wad. Zakładając spółkę w trybie S24 musisz skorzystać z gotowego, udostępnionego przez system wzoru umowy. A to oznacza, że wprowadzenie zmian czy dostosowania treści dokumentu do specyficznych potrzeb działalności na tym etapie okaże się niemożliwe.

Alternatywą dla samodzielnej rejestracji podmiotu może być zakup gotowej spółki.

Kupując przygotowany do prowadzenia działalności podmiot unikniesz konieczności wypełniania stosu dokumentów, „biegania od urzędu do urzędu” i uciążliwego czekania.

Transakcję możesz zrealizować nawet w ciągu 1 dnia, po uprzednim dopełnieniu podstawowych formalności.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%