› inwestycje
12:28 / 19.06.2012

Przebudowa drogi 504 i skrzyżowania przy Feniksie – zobacz postęp prac

Przebudowa drogi 504 i skrzyżowania przy Feniksie – zobacz postęp prac

fot. Marcin Rysicki

Trwa przebudowa skrzyżowania ulic Grota Roweckiego – 12 Lutego – Armii Krajowej. Od 14 czerwca roboty wkroczyły w kolejny etap. Ruch ulicą 12 Lutego, na odcinku od 1 Maja do Trybunalskiej, został przełożony z jezdni „starej”, po której odbywał się dotychczas, na jezdnię nowo wybudowaną. Otwarto także dojazd od ul. Armii Krajowej do ul. Winnej i sklepu Biedronka.

Do końca lipca całkowicie zamknięty pozostanie południowy wlot ul. Grota Roweckiego (od strony Aresztu Śledczego). Ruch będzie się odbywał dwukierunkowo po północnej jezdni Grota Roweckiego, na odcinku od ul. 12 Lutego do Trybunalskiej.

Nadal zamknięta dla ruchu pozostaje ulica Armii Krajowej. Obecnie przejezdna jest tylko nowo powstała jezdnia na odcinku od ul. 12 Lutego do Winnej, z możliwością wjazdu w tę ulicę. Kolejne zmiany w organizacji ruchu na skrzyżowaniu planowane są w sierpniu. Zakończenie przebudowy skrzyżowania nastąpi w IV kwartale 2012 r.

Przebudowa skrzyżowania ulic 12 Lutego – Armii Krajowej – Grota Roweckiego stanowi jeden z etapów przebudowy miejskiego odcinka drogi wojewódzkiej nr 504. Inwestycja zakłada ponadto przebudowę skrzyżowania ulic: 12 Lutego – Królewiecka – Teatralna – Nowowiejska wraz z odcinkiem ulicy Nowowiejskiej oraz znajdującego się pomiędzy tymi skrzyżowaniami odcinka ul. 12 Lutego. Całość ma być gotowa do czerwca 2014 r.

Istniejący układ komunikacyjny dostosowany zostanie przede wszystkim dla potrzeb wprowadzenia w przyszłości linii tramwajowej w pas drogowy ulicy 12 Lutego, Gen. Grota Roweckiego i Armii Krajowej. W tym celu we wspomnianych ulicach, wybudowany zostanie szeroki pas rozdziału z przeznaczeniem pod torowisko.

Wykonawcą robót budowlanych o wartości ponad 17,2 mln zł, jest firma Eurovia Polska S.A. Prace zostały podzielone na kilka etapów.

Etap I
Przebudowa skrzyżowania ulic Grota Roweckiego – 12 Lutego – Armii Krajowej

W ramach tej przebudowy zaprojektowano zmiany geometryczne istniejących wlotów i wylotów, w celu poprawy przepustowości skrzyżowania oraz dostosowania go do ruchu tramwajowego. Powstaną dodatkowe pasy ruchu oraz wydłużone istniejące. Każdy wlot będzie posiadał cztery pasy ruchu (1 w lewo, 2 na wprost, 1 w prawo). Szczególną uwagę poświęcono wlotom na kierunku głównym, gdzie znacznie wydłużono pasy przeznaczone dla pojazdów skręcających w lewo oraz zaprojektowano dodatkowe pasy dla pojazdów skręcających w prawo. Jednocześnie zaprojektowano nową geometrię wysp rozdzielających jezdnie, uzyskując tym sposobem wygodne i bezpieczne azyle dla pieszych. Zaprojektowano całkiem nowe wyspy rozdzielające jezdnie ulicy 12 Lutego oraz Armii Krajowej o szer. 11,5-13 m. Przy skrzyżowaniu Hetmańska - 1 Maja, z 2,3 do 6 m poszerzony zostanie istniejący azyl na przejściu dla pieszych.

Przebudowa skrzyżowania planowo powinna zakończyć się do końca 2012 r. Prace wykonywane będą etapami, polegającymi na stopniowym zamykaniu i wykonywaniu poszczególnych wlotów.

Etap II
Przebudowa ul. 12 Lutego i budowa parkingu przy ulicy Ratuszowej

Przebudowa ulicy o długości ok. 420 m, polega głównie na budowie wyspy rozdzielającej, umożliwiającej wybudowanie na niej w przyszłości torowiska tramwajowego. Ulica w przekroju poprzecznym posiadać będzie dwie jezdnie o szerokości 7 m (2 pasy po 3,5 m), wyspę rozdzielającą jezdnie o szerokości 11 m oraz obustronne chodniki o zmiennej szerokości i ścieżki rowerowe, oddzielone od jezdni pasem zieleni. W połowie trasy w rejonie ulicy Trybunalskiej przewidziano budowę zatok autobusowych usytuowanych bezpośrednio przy krawędzi jezdni. Dla kierunku północnego zatokę zlokalizowano za zjazdem na ulicę Trybunalską, dla kierunku przeciwnego na wysokości zjazdu (w miejscu istniejącej zatoki).

Między zatokami wyznaczono przejście dla pieszych, które wyposażone zostanie w sygnalizację świetlną. Docelowo planowana jest tu budowa podziemnego przejścia dla pieszych. Dodatkowo zaprojektowano pas dla pojazdów skręcających w prawo w ulicę Trybunalską o szer. 3 m i długości ok. 50 m. Na całym odcinku ulicy nie przewidziano przejazdów poprzecznych przez wyspę dzielącą i torowisko tramwajowe w zakresie włączeń, zawrotek, itp.

W miejscu rozebranego w ubiegłym roku budynku przy ul. Ratuszowej 10, powstanie parking  w kształcie zaokrąglonej litery „L” (10 miejsc postojowych) z jezdnią manewrową.

Etap III
Przebudowa skrzyżowania ulic 12 Lutego – Nowowiejska – Teatralna – Królewiecka oraz przebudowa odcinka ul. Nowowiejskiej

Przebudowa skrzyżowania polega głównie na przebudowie od strony południowej (ul. 12 Lutego) - wlotu oraz wylotu i obejmuje wykonanie: nowej wyspy rozdzielającej jezdnie o szerokości 14 m z przystankami tramwajowymi dla obu relacji, nowego dwupasmowego wylotu, dodatkowego pasa dla pojazdów skręcających w prawo w ul. Nowowiejską. Od strony północnej (ul. Płk. Dąbka) zaplanowano przebudowę wlotu, polegającego na wykonaniu dodatkowego pasa dla pojazdów skręcających w prawo w ul. Teatralną. Zaplanowano także przebudowę wlotu ulicy Nowowiejskiej z układu 3 pasów na układ 4 pasów. Przebudowany zostanie również odcinek ul. Nowowiejskiej o długości ok. 360 m, który zostanie dostosowany do potrzeb obsługi ruchu, planowanej przy ul. Nowowiejskiej galerii handlowej. Geometrię ulicy Teatralnej oraz wylot w kierunku północnym pozostawiono bez zmian.

Realizacja etapów drugiego i trzeciego została rozłożona na lata 2012 – 2014 z terminem zakończenia w czerwcu 2014 r. W tym roku drogowcy planują m.in. roboty przygotowawcze, usuwanie kolizji z infrastrukturą techniczną oraz prace związane z budową pasa rozdziału pod torowisko.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i krótkiego materiału filmowego, który został nakręcony kilka dni przed wprowadzeniem zmian w ruchu na skrzyżowaniu ulic Grota Roweckiego – 12 Lutego – Armii Krajowej.

6
0
oceń tekst 6 głosów 100%

Powiązane artykuły

Przebudowa drogi nr 503 nabiera tempa

19.06.2012 komentarzy 2

Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 503 to jedna z najbardziej oczekiwanych i największych w ostatnich kilkunastu latach inwestycji drogowych w Elblągu. Związane...

Skrzyżowanie przy Feniksie wkrótce w pełni otwarte. Raport z budowy dróg 503 i 504

14.09.2012 komentarzy 1

Do końca września planowane jest zakończenie przebudowy i oddanie do użytku skrzyżowania ulic Grota Roweckiego – 12 Lutego – Armii Krajowej. Niestety...

Zdjęcia ilość zdjęć 30