› bieżące
14:45 / 11.06.2014

Przebudowa placu katedralnego trwa. Jest podstawa fontanny

Przebudowa placu katedralnego trwa. Jest podstawa fontanny

fot. Konrad Kacprzak

W najbliższym czasie plac katedralny zmieni swoje oblicze. Stanie na nim fontanna i pojawi się gra planszowa, ale ponadto skwer nadal będzie służył do wypoczynku i spacerów. Wiele zmian zapoczątkowano dzięki sondzie, która została przeprowadzona wśród mieszkańców. Przebudowa rozpoczęła się z początkiem maja br.

Sonda, dotycząca wyglądu skweru przy katedrze, została zakończona w styczniu br. Wówczas wygrała koncepcja historyczna, przeważając 29 głosami nad wersją zieloną. Niestety, jak wówczas informowaliśmy żadna z nich nie uzyskała pozytywnej opinii Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków , więc była konieczność opracowania nowych założeń, które zostały zaakceptowane.

Wyniki sondy pomogły przy opracowywaniu nowej koncepcji zagospodarowania obszaru pomiędzy katedrą św. Mikołaja oraz ulicami Mostową, Wodną i Rybacką. Skwer nadal będzie pełnił funkcję wypoczynkowe i spacerowe. W pobliżu katedry pojawią się ławki, a w środkowej części i w stronę ulicy zostanie bardziej ożywione. Właśnie w tym miejscu pojawi się fontanna, w centralnej części placu, gra planszowa - wycieczka po starówce Elbląga, a także tablica interaktywna z minimum pięcioma programami tematycznymi dotyczącymi historii miasta. Prawdopodobnie pojawi się także nowa forma przestrzenna.

Od miesiąca trwają prace przy przebudowie placu katedralnego. W tej chwili kończą się prace ziemne. Jest już przygotowana podstawa pod fontannę, a także trwa układanie kostki brukowej.

Jak informuje nas Łukasz Mierzejewski z biura prasowego prezydenta: – Firma prace powinna zakończyć w planowanym terminie. Następnie zajmą się remontem wieży katedralnej. Koncert operetek zaplanowany na pierwszy dzień Dni Elbląga pierwotnie miał się odbyć na placu katedralnym, niestety ze względu na przebudowę, odbędzie się na Starym Rynku.

Planowany termin zakończenia prac związanych z utworzeniem skweru zaplanowany jest na 30.06.2014 roku.

Rewitalizacja placu katedralnego oraz wieży katedry św. Mikołaja w Elblągu współfinansowana jest ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia Mazury na lata 2007-2013.

5
0
oceń tekst 5 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 14