› poradnik
00:01 / 04.10.2019

Przechowywanie przypraw w kuchni - 4 inspiracje

Przechowywanie przypraw w kuchni - 4 inspiracje

Błędem, jaki zdarza się popełniać nawet największym mistrzom sztuki gotowania, jest przechowywanie przypraw w otwartych torebkach. To spore niedopatrzenie, bo wtedy przyprawy i zioła tracą swój wyrazisty smak i aromat. Co można zrobić zamiast tego? Oto 4 pomysły na to, jak przechowywać przyprawy w kuchni!

Zapas aromatycznych ziół i przypraw to niezbędnik każdego kucharza. To głównie dzięki nim nasze potrawy zyskują głęboki, wyrazisty smak, a w kuchni unosi się wyborny zapach przyrządzanych specjałów. Jak przechowywać przyprawy, by na dłużej zachowały swój smak i zapach? Kluczem do sukcesu są odpowiednie pojemniki i organizery, dzięki którym uporządkujemy kolekcję przypraw i bez trudu odnajdziemy tę, której potrzebujemy.

Jak przechowywać przyprawy w kuchni?

Przyprawy to nieodłączny element każdej kuchni, a jednak ich przechowywanie często sprawia nam problemy. Zwykle kończy się tak, że sterta otwartych torebek z suszonymi ziołami i przyprawami zalega w jednej z naszych szuflad czy szafek. Jak można się domyślić, stwarza to wiele niedogodności. Po pierwsze, w tym chaosie trudno jest szybko znaleźć właśnie tę paczuszkę, której akurat potrzebujemy, a co więcej zawartość torebek wysypuje się, robiąc jeszcze większy bałagan. Po drugie, otwarte opakowania nie chronią zawartością przed powietrzem i wilgocią, przez co przyprawy szybko tracą swoje najważniejsze walory – smak i aromat.

Przyprawy w kuchni warto przechowywać tak, aby były łatwo dostępne i nie traciły swoich właściwości. Z pomocą przychodzą nam różnego rodzaju organnizery, słoiczki i pojemniki, które zabezpieczają przyprawy, a ponadto stanowią ciekawy element dekoracyjny.

Szklane słoiczki na przyprawy do kuchni

Szklane słoiki na przyprawy to klasyka gatunku. Dzięki nim możemy przechowywać przyprawy w suchym i szczelnym zamknięciu, a przy okazji – ładnie je wyeksponować. Ognista czerwień papryki i intensywna żółć kurkumy będą świetnie wyglądały w towarzystwie suszonych, jak i świeżych ziół.

Słoiki na przyprawy dostępne są w różnych rozmiarach oraz kształtach. Do wyboru mamy pojemniki z ozdobnymi zakrętkami, pokrywkami typu wek czy drewnianymi z dołączonym nabierakiem. Jeśli mamy sporą kolekcję przypraw warto też opatrzyć słoiki odpowiednimi etykietami, które ułatwią nam rozeznanie w zapasach.

Ceramiczne pojemniki na kuchenne przyprawy

Zamiast przeźroczystych, szklanych słoików możemy wybrać również ozdobne pojemniki ceramiczne. Jeśli uda nam się dobrać wszystkie z jednej kolekcji, to warto wyeksponować je na kuchennej szafce czy półce. Takie ceramiczne naczynka mogą mieć różne kolory i wzory, a na niektórych od razu nadrukowano odpowiednie oznaczenia, na przykład sól, pieprz czy chilli. Ich zaletą jest to, że nie przepuszczają światła, więc chronią schowane wewnątrz przyprawy przed utratą świeżości.

Osobne półki na przyprawy do kuchni

Jeżeli nie zależy nam na eksponowaniu kolekcji przypraw, a mamy ich dużo, warto wygospodarować na nie osobną szufladę lub oddzielną półkę. To dobre rozwiązanie, zwłaszcza jeśli mamy meble na wymiar. Wtedy już na etapie projektowania kuchni możemy wygospodarować osobne miejsce na kolekcję przypraw. Do zaprojektowanej w tym celu szuflady, szafki cargo, czy specjalnej szafki gospodarczej wystarczy dobrać odpowiedniej wielkości wkłady z przegródkami. Dzięki nim utrzymamy w środku ład i porządek, a co więcej szybko i bez problemu znajdziemy potrzebną przyprawę.

Stojaki i podstawki, czyli jak przechowywać przeprawy

Ciekawym dodatkiem dekoracyjnym będą też specjalne stojaki na przyprawy. Taki zestaw może składać się ze szklanych lub ceramicznych pojemników, zawieszonych na drewnianej albo metalowej, pionowej półce. Możemy ustawić stojak na kuchennym blacie, blisko miejsca, na którym przyrządzamy posiłki. Dzięki temu przyprawy zawsze będą w zasięgu ręki, a ponadto staną się przykuwającym uwagę elementem wystroju naszej kuchni. Jeśli mamy naprawdę pokaźną kolekcję przypraw, warto wybrać stojak obrotowy. Takie udogodnienie pozwoli nam jeszcze szybciej i sprawniej odnaleźć niezbędną przyprawę spośród innych.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%