› rozrywka
14:30 / 20.07.2016

Przed nami V edycja festiwalu "Jazzbląg" (+foto)

Przed nami V edycja festiwalu

fot. Bartłomiej Ryś

Niewiele brakowało, aby zeszłoroczna edycja festiwalu muzyki jazzowej "Jazzbląg" nie doszła do skutku ze względu na mały budżet. Ostatecznie udało się stworzyć program i choć festiwal przyciągnął nieco mniej ludzi niż w latach poprzednich, to i tak był niewątpliwie organizacyjnym sukcesem. W tym po raz kolejny elblążanie będą mieli przekonać się do muzyki jazzowej, a zadbają o to - jak przyznał dyrektor artystyczny festiwalu Jerzy Małek - "największe nazwiska polskiego jazzu".

Tegoroczna, piąta edycja "Jazzbląg", odbędzie się wyjątkowo we wrześniu. Festiwal potrwa 3 dni: od 22 do 24 września. Nie ukrywał swojego zadowolenia Jerzy Małek podczas konferencji prasowej zapowiadającej to muzyczne wydarzenie:

- Patrzę sobie na tę kartkę i jestem po prostu dumny, ponieważ było nam ostatnio ciężko zebrać fundusze, żeby kontynuować tę imprezę. Dzięki naszej wspólnej pracy mam możliwość powiedzieć, że mamy po prostu światowy festiwal. Największe nazwiska polskiego jazzu.

Na mapie chociażby naszego województwa, jak przyznawał dyrektor artystyczny festiwalu, Elbląg ma się czym pochwalić, jeśli chodzi o muzykę jazzową:

- W Olsztynie jest słabo z tym jazzem, a u nas w Elblągu jest pięknie. I jest takie miejsce, gdzie ludzie się spotykają, gdzie są odbiorcy, gdzie jest cały czas rotacja ludzi, którzy przyjeżdżają na koncerty, ludzi, którzy tworzą środowisko jazzowe.

Imprezę zainauguruje 22 września Jan Konop Big Band. Zespół tworzą studenci i absolwenci Wydziału Jazzu AM w Gdańsku oraz trójmiejscy muzycy. Skład big bandu to 5 trąbek, 4 puzony, 5 saksofonów, sekcja rytmiczna oraz goście. Do tej pory z big bandem wystąpili wspólnie tacy artyści, jak: Jan "Ptaszyn" Wróblewski, Jarosław Śmietana, Wojciech Karolak, Adam Czerwiński, Maciej Sikała, Karen Edwards, Billy Neal, Z-Star, Peter Weiss, Ewa Bem, Ewa Uryga oraz Grażyna Łobaszewska.

Dodatkowo tego samego dnia odbędą się imprezy towarzyszące. Najpierw o godz. 18:00 odbędzie się wernisaż fotografii Michała Skroboszewskiego, a o godz. 21:00 w klubie Mjazzga dojdzie do eksperymentu minimalistycznego eksplorującego rejony jazzu, muzyki improwizowanej i awangardowej.

Dzień później (23 września) na scenie pojawią się m.in. Piotr Wojtasik Quartet, Marek Napiórkowski, Artur Lesicki i Dorota Miśkiewicz z nową płytą "Celuloid" oraz na zakończenie Nikola Kołodziejczyk Instant Ensemble. Piotr Wojtasik Quartet to zupełnie nowy program koncertowy. Wspólnie z Wojtasikiem (trąbka) wystąpią międzynarodowe gwiazdy: Viktor Toth (Węgry) na saksofonie, Michał Barański na kontrabasie oraz Eric Allen (USA) na perkusji. Płyta "Celuloid" natomiast to hołd dla najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki filmowej i ich niezapomnianych melodii. Nikola Kołodziejczyk Instant Ensemble to 7-osobowy zespół, który swoją muzykę tworzy na oczach widowni. Pierwsza nuta i każda kolejna, która wybrzmi podczas występu, będzie zarazem ostatnią w takiej kompozycji. W skład zespołu wchodzą: Kołodziejczyk - fortepian, Maciej Szczyciński - kontrabas, Michał Bryndal - perkusja, Cyprian Baszyński - trąbka, Michał Jan Ciesielski - saksofon tenorowy i sopranowy, Jacek Namysłowski - puzon, Michał Tomaszczyk - puzon. Po koncertach odbędzie się jam session w Klubie Krypta.

Ostatniego dnia (24 września) wystąpią: Irek Wojtczak Folk Five Polish Quintet, Piotr Lemańczyk z programem "Retrospections" oraz Jerzy Małek i Andy Ninvalle. Irek Wojtczak Folk Five Polish Quintet to połączenie tradycyjnego jazzu z polską muzyką ludową. Skład: Irek Wojtczak - saksofon, Tomasz Dąbrowski - trąbka, Piotr Mania - pianino, Adam Żuchowski - bass, Jan Młynarski - perkusja. Piotr Lemańczyk z kolei przedstawi elbląskim melomanom program oparty na najpiękniejszych utworach jazzowych, powstałych w minionych dekadach. Te warte przypomnienia melodie zostały ciekawie zaaranżowane na kwartet bez instrumentu harmonicznego i głos. Skład: Lemańczyk - kontrabas, Krystyna Stańko - śpiew, Maciej Sikała - saksofon, Łukasz Żyta - perkusja. Po wszystkich koncertach odbędzie się jam session w Krypcie.

Bilety w sprzedaży do 25 lipca 2016 roku, także w sklepie internetowym.

Na jam session i wernisaż zdjęć wstęp wolny.

 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 10