› zapowiedzi
15:05 / 09.07.2013

Przedbiegi Festiwalu Jazzbląg w Mjazzdze. Zagra Pink Freud

Przedbiegi Festiwalu Jazzbląg w Mjazzdze. Zagra Pink Freud

fot. źródło: http://www.wirtualneoslo.pl/

Święto fanów jazzu czyli Jazzbląg Festiwal rozpoczyna się już w przyszłym tygodniu. Preludium do festiwalu i to najlepsze jakie można sobie wyobrazić będzie pierwsza impreza towarzysząca, czyli koncert grupy uważanej za najlepszy polski zespół nowoczesnego jazzu - PINK FREUD. Będzie ich można usłyszeć i zobaczyć w niedzielę 14-07 o godz. 20.15 w klubie muzycznym Mjazzga.

Pink Freud to jeden z najoryginalniejszych głosów we współczesnym jazzie i nie tylko. Zespół przyczynił się do zmiany generacyjnej na polskiej scenie jazzowej i do otworzenia rynku wydawniczego na siłę muzyki niezależnej. Formacja przedefiniowała jazzową kompozycję dla pożytku publiczności nowoczesnej i wymagającej. Muzyka zespołu wychodzi daleko poza kanony tradycyjnej formy improwizacji i pomimo klasycznego instrumentarium wzbogaconego o najnowsze muzyczne narzędzia elektroniczne ociera się o różne style od punkrocka i rocka, poprzez drum'n bass, jungle i dub aż po eksperymentalną muzykę elektroniczną. W pełni świadome przekraczanie granic gatunkowych w połączeniu z kolektywną improwizacją stwarza niesamowicie energetyczną, pełną subtelnych melodii muzyczną kąpiel dla publiczności wrażliwej i świadomej. Krytycy o zespole: "to muzyka radykalna (...), jazz z najwyższej półki" - Piotr Iwicki „Gazeta Wyborcza”; "Z nadziei polskiego jazzu Pink Freud zmieniają się w jego główną siłę" - Jacek Skolimowski „Przekrój”. Rok 2012 to był gorący czas dla Pink Freud. Premiera najnowszego albumu zespołu pod tytułem "Horse & Power" oraz wielka trasa koncertowa. Długo oczekiwany album to 11 utworów inspirowanych wspólnymi przeżyciami zespołu z tras koncertowych m.in. z Japonii, Szwecji, Francji, Węgier i Polski. Album powstał przy współpracy z Rolim Mosimannem - producentem współpracującym m.in. z Faith No More, The Young Gods i The The oraz Marcinem Cichym współtwórcą legendarnego duetu producenckiego Skalpel wydającego dla prestiżowej wytwórni Ninja Tune. Album zebrał wyśmienite recenzje krytyków z całego świata: "Above all, this music, apart for its quality, intelligent compositions and excellent execution, manages to be such fun. Imagine hearing this stuff live and one can understand why the group mesmerizes audiences all over the world taking no prisoners. So regardless if this music is driven by horse power, steam power or nuclear power, it is worthy of music connoisseurs attention and should not be missed, for fun´s sake. Brilliant stuff!" - www.jazzis.com; "Ta muzyka galopuje jak stado dzikich koni, ale chwilami zwalnia tempo, by rozpłynąć się w dobrotliwym uśmiechu. (…) Album „Horse & Power" to zapas adrenaliny, który wystarczy na długie miesiące." - Marek Dusza "Rzeczpospolita". W roku 2013 kontynuują koncerty. W Polsce uczestniczą w corocznej prestiżowej trasie koncertowej "Męskie granie".

Pink Freud założony w roku 1998 przez Wojtka Mazolewskiego - gitara basowa, tworzą wybitni instrumentaliści i soliści. Tomasz Duda - saksofon, Adam Milwiw-Baron - trąbka, elektronika, Rafał Klimczuk - perkusja. Kwartet ten stał się obecnie najgorętszym muzycznym towarem eksportowym polskiej kultury. Entuzjastyczne recenzje krytyków potwierdziła swym licznym przybyciem publiczność podczas niezliczonych koncertów w kraju i zagranicą m.in. Japonia, Meksyk, Chile, Argentyna, Peru, Maroko, Niemcy, Austria, Belgia, Francja, Portugalia, Włochy, Węgry, Szwecja, Słowenia, Słowacja, Czechy, Ukraina, Rumunia. Zespół ma na koncie wiele prestiżowych nagród m.in. tytuł płyty roku 2010 programu 3 Polskiego Radia dla albumu o tytule "Monster of Jazz"; trzykrotne zwycięstwo w prestiżowej ankiecie JazzTop miesięcznika Jazz Forum w kategorii najlepszy zespół elektryczny w latach 2010, 2008 oraz 2007; Jazzowy Oscar przyznawany przez stowarzyszenie Melomani; Yach na festialu Yach Film 2005 w kategorii „Inna Energia” za teledysk do utworu "Come as you are"; Grand Prix festiwalu Yach Film 2007 za teledysk do utworu "Dziwny jest ten Kraj" otwierający album "PUNK FREUD"; nagroda na festiwalu Northernwave w Islandii za teledysk do utworu "Dziwny jest ten Kraj". Pink Freud to nie tylko muzyka. Zespół miał okazję kilkukrotnie z powodzeniem skomponować ścieżkę dźwiękową do filmów niemych. Projekt, który odbił się największym echem to "Mocny Człowiek" w reżyserii Henryka Szaro. Entuzjastycznie przyjęta premiera filmu z muzyką Pink Freud, wykonywaną na żywo, miała miejsce w The Barbican w Londynie w roku 2011.

Organizatorem Jazzbląg Festiwal są Departament Kultury UM w Elblągu, Centrum Sztuki Galeria El oraz Elbląskie Towarzystwo Kulturalne. Koncert w klubie Mjazzga w ramach imprez towarzyszących organizowany jest we współpracy z Departamentem Kultury UM w Elblągu.

Bilety w cenie 15 zł do nabycia w klubie Mjazzga - ilość ograniczona. Kontakt: mjazga@mjazzga.pl

4
0
oceń tekst 4 głosów 100%