07:00 / 08.07.2014

Przedsiębiorcy z Norwegii chcą inwestować w naszym regionie

Przedsiębiorcy z Norwegii chcą inwestować w naszym regionie

fot. nadesłane

Karsten Klepsvik, Ambasador Królestwa Norwegii, spotkał się w poniedziałek 7 lipca z wicemarszałkiem Jarosławem Słomą. Podczas spotkania rozmawiano m.in. o rozwoju współpracy gospodarczej pomiędzy Norwegią i województwem warmińsko-mazurskim oraz o wykorzystaniu potencjału portu regionalnego w Szymanach.

Na Warmii i Mazurach zadomowiły się już firmy zajmujące się przetwórstwem ryb, a w Elblągu swoje zaplecze rozwija przedsiębiorstwo Acoustics – producent elementów na platformy wiertnicze. Jednak stronę norweską najbardziej interesuje współpraca gospodarcza w sektorze energetycznym.

Partnerzy z Norwegii dostrzegają w naszym województwie duży potencjał także na rozwój firm z branży IT.

- Jestem przekonany, że dysponujemy atutami, które mogą zainteresować norweskich inwestorów – mówi wicemarszałek Jarosław Słoma. – Na terenie województwa funkcjonuje specjalna strefa ekonomiczna, która oferuje korzystne warunki dla przedsiębiorców rozpoczynających tutaj swoją działalność. Systematyczne inwestycje w infrastrukturę komunikacyjną – drogi, kolej, lotnisko – poprawiają dostępność naszego regionu dla biznesu.

Spotkanie było też okazją do omówienia niektórych projektów zrealizowanych z funduszy norweskich, które są formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Norwegię, Islandię i Liechtenstein nowym członkom UE. W naszym regionie z pomocą tych środków przeprowadzono wiele inwestycji, na przykład odnowiono Sanktuarium w Świętej Lipce oraz Zamek Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim, ocieplono Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny dla Dzieci w Ameryce czy Zespół Szkół Ogólnokształcących w Elblągu, wyposażono wybrane jednostki Policji w nowoczesny sprzęt oraz zbudowano komisariat w Reszlu.
 

4
3
oceń tekst 7 głosów 57%