› bieżące
07:14 / 23.12.2013

Przedświąteczny szał zakupów. Jak zachować spokój?

Przedświąteczny szał zakupów. Jak zachować spokój?

fot. Bartosz Ponichtera

Święta Bożego Narodzenia już za pasem. W czasie świątecznej gorączki możemy wpaść w szał zakupów. Nie warto odkładać ich na ostatnią chwilę. Wtedy mogą towarzyszyć nam ogromne kolejki i tłumy w sklepach. W pośpiechu trudniej racjonalnie podejmować decyzje. Jak zachować zdrowy rozsądek, informuje Miejski Rzecznik Konsumenta w Elblągu – Patrycja Kućmańska.

Nie tylko przed świętami ale i w całym roku spraw, z którymi zwracają się do rzecznika konsumenci jest bardzo dużo i duża jest ich różnorodność. W trakcie świątecznych zakupów warto jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

W okresie przedświątecznym sklepy kuszą konsumenta promocjami, jak się wydaje jest to okazja zakupu tańszego produktu. Często kupujący działają pod wpływem impulsu. Należy jednak zachować zdrowy rozsądek, gdyż napis „promocja" wcale nie musi oznaczać, że oferta jest korzystniejsza niż w innym sklepie. Oczywiście nie zawsze tak musi być. Ważne jest jednak, aby takich zakupów nie dokonywać pochopnie.

Pamiętać należy, iż do złożenia reklamacji niezbędny jest dowód zakupu. Powinno się dopilnować, aby otrzymać go od sprzedawcy i zachować, gdyż w razie zaistnienia wady zakupionego towaru będzie on dowodem, iż produkt zakupiło się u danego sprzedawcy. Istotne jest aby zakup był przemyślany, gdyż sprzedawca nie ma obowiązku przyjęcia zwrotu towaru pełnowartościowego. Istnieją przedsiębiorcy, którzy sami z własnej inicjatywy dają konsumentowi uprawnienie zwrotu towaru na określonych zasadach przez ustalony okres czasu, np. 14 dni lub miesiąc. Nie jest to jednak obowiązek nałożony na sprzedawcę przez ustawodawcę, ale dobra wola sprzedawcy i polityka stosowana w celu zachęcenia klientów do kupowania produktów w danym sklepie.

W obecnych czasach coraz więcej zakupów dokonuje się przez Internet. Jeżeli konsument nie ma informacji o sprzedawcy, warto najpierw poczytać opinię na jego temat na forach internetowych. Bardzo ważne jest aby zapoznać się z treścią regulaminu. Należy zwrócić uwagę czy przedsiębiorca ma siedzibę na terenie naszego kraju, czy też poza nim, gdyż dochodzenie ewentualnych roszczeń może być utrudnione. W przypadku logowania się i podawania danych na stronie internetowej, zanim zaakceptuje się regulamin należy sprawdzić w jego treści, czy nie zawiera się po zalogowaniu odpłatnej umowy. W umowach zawieranych na odległość (np. przez Internet) czy poza lokalem przedsiębiorstwa (np. zawartych w domu konsumenta lub na pokazie) ustawodawca objął konsumenta szczególną ochroną. Ma on bowiem możliwość odstąpienia od zawartej umowy bez podania przyczyn w ciągu 10 dni. Oświadczenie o odstąpieniu od umowy składa konsument na piśmie, najlepiej wysyłając je listem poleconym za potwierdzeniem odbioru.

- Korzystając z okazji chciałabym życzyć wszystkim Konsumentom radosnych, spokojnych i zdrowych Świąt Bożego Narodzenia. Niech te piękne Święta będą niezapomnianym czasem, cudownie spędzonym w gronie rodzinnym przy wigilijnym stole - dodaje Patrycja Kućmańska, Miejski Rzecznik Konsumenta.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%