› bieżące
13:47 / 22.04.2013

Przedszkole Nr 8 z ekologią za pan brat

Przedszkole Nr 8 z ekologią za pan brat

fot. Agnieszka Światkowska

Zgadywanki, piosenki z „ekologiczną nutą”, konkurs na segregację odpadów, wyścigi w kartonach, a nawet sadzenie wiosennych bratków. Przedszkole nr 8 całkiem serio podchodzi do tematu ekologii i już za młodu wpaja zdrowe nawyki swoim wychowankom. A wiadomo, że najłatwiej to osiągnąć przez dobrą zabawę. Potwierdzały to ich uśmiechnięte buzie.

To już 12 raz, kiedy dzieci z Przedszkola Nr 8 uczestniczą w Olimpiadzie Ekologicznej w ramach obchodzonego dzisiaj Światowego Dnia Ziemi. -Kwiecień jest miesiącem ekologii, budzi się przyroda, jest więc okazja by temat ekologii poruszyć szerzej i pewne nasze działania podsumować– wyjaśnia Danuta Pacek, dyrektor Przedszkola Nr 8. Podczas dzisiejszej Olimpiady m.in. nagrodziliśmy dzieci, które uczestniczyły w konkursie „Nie bądź korek, odkręć się na recykling”. Każdy przedszkolak wraz ze swoimi rodzinami od początku września zbierał plastikowe nakrętki, które przynosił do naszego przedszkola. W maju odbierze je od nas Zakład Utylizacji Odpadów. W tym roku zwyciężyła osoba, która zebrała ponad 5 tysięcy nakrętek – dodaje Danuta Pacek. Nagrodami w postaci książki i dyplomów uhonorowano 3 pierwsze miejsca, czyli jedno dziecko z każdej grupy wiekowej. - To też niewątpliwie będzie „kropką nad i” , ale i zachętą do tego, by korków nie wyrzucać i zbierać.

Ale Olimpiada to nie tylko nagrody...
Dziś maluchy przede wszystkim przypominały sobie, na czym polega selektywna zbiórka odpadów, jak dbać o przyrodę i roślinność, sadząc bratki do przedszkolnych donic, a także udowodniły, że ekologią można świetnie się bawić, szukając odpowiedzi na słowne rebusy ukryte w zielonych balonikach, rzucając papierowe kule do celu, czy urządzić wyścig w kartonach.

Również na co dzień przedszkolaki uczestniczą w akcjach na rzecz ekologii, np. w akcji „Sprzątanie świata”, wychodząc albo do przedszkolnego ogrodu lub do pobliskiego parku. Wiosna sprzyja też temu, by bliżej przyjrzeć się trawnikom, na których po stopniałym śniegu wyłania się cała prawda o tym, jak właściciele psów dbają o otaczającą nas zieleń. - Staramy się więc uwrażliwiać dzieci na to, by jednak sprzątać po swoich zwierzętach – mówiła Danuta Pacek. Przedszkole Nr 8 bierze również udział w ogólnopolskiej kampanii ekologicznej, zabiegając o certyfikat „Zielonej Flagi”. Tytuł ten jest nadawany placówkom, które podnoszą świadomość ekologiczną, jak również organizują działania na rzecz efektywnego wykorzystania energii i surowców. Tu warto dodać, że Przedszkole nr 8 zajmuje się zbiórką elektroodpadów.

34
1
oceń tekst 35 głosów 97%

Zdjęcia ilość zdjęć 30