› sport
09:27 / 22.02.2013

Przegląd armii piłkarskich w Elblągu: Co nas czeka w rozgrywkach 2013?

Przegląd armii piłkarskich w Elblągu: Co nas czeka w rozgrywkach 2013?

Retrospekcja już była, kolejny sezon piłkarski zbliża się wielkimi krokami, dlatego jest to idealny moment na przegląd „wojska” wśród elbląskich drużyn piłkarskich. Z „ligowców” w naszym mieście mamy trzy ekipy: Olimpia i Concordia (druga liga) oraz Olimpia 2004 (trzecia liga), kogo stać na sprawienie największej niespodzianki w nadchodzących rozgrywkach?

Środek stawki dla Olimpii
Kibice przy Agrykola liczyli na pewno na lepszą pozycję w tabeli po spadku Olimpii z pierwszej ligi. Tymczasem wskutek roszad kadrowych po degradacji drużyna rundę jesienną zagrała przeciętnie, o czym może świadczyć ósme miejsce w stawce i dwanaście punktów straty do lidera – Puszcza Niepołomice.

Olimpijczycy wznowili treningi w połowie stycznia, niestety w bardzo okrojonym składzie – z klubem pożegnali się Maciej Scherfchen oraz Lubomir Lubenow, co pogorszyło sytuację zespołu. Nową nadzieją dla drużyny prowadzonej przez Olega Raduszkę na pewno jest Piotr Skokowski oraz Krzysztof Wierzba, którzy w meczach kontrolnych byli najskuteczniejszymi snajperami.

Sparingi były świetną okazją do przetestowania różnych rozwiązań taktycznych, dlatego nie można przywiązywać wielkiej wagi do wyników, jednak przegrane z Koralem Dębnicą i Barkasem Tolkmicko mogły wzbudzić niepokój. Z pięciu rozegranych do tej pory spotkań Olimpia wygrała dwa: z Syreną Młynary (10:0) oraz z Rodłem Kwidzyn (4:0).

Przed drużyną z „A8” jeszcze ogrom pracy do wykonania, żeby zakończyć sezon w „TOP 5”.

Dobry start beniaminka
Concordia jako beniaminek drugiej ligi swoje pierwsze kroki stawiała bardzo odważnie, dzięki temu ekipa z Krakusa może pochwalić się dziesiątą pozycją w tabeli. Wynik, jak na debiutanta, zadowalający. Napawające optymizmem jest to, że zarząd stawia na rozwój piłkarzy pochodzących z Elbląga lub jego okolic, a nie na „zewnętrznych” graczy.

Również w Concordii zaszły spore zmiany w kadrach zespołu, w grudniu rozwiązano umowę z trenerem Adamem Borosem, jego obowiązki przejął Przemysław Marusa.

Jako przygotowanie do sezonu Concordia rozegrała trzy spotkania kontrolne: z Barkasem Tolkmicko, Lechią Gdańsk oraz Olimpią Grudziądz. Miłą niespodzianką była wygrana z Lechią 2:1, taki wynik na pewno wpłynął pozytywnie na morale drużyny. Nie zawiedli Kraska i Wiercioch, umieszczając piłkę w siatce przeciwnika z Gdańska.

Przegrana z Olimpią Grudziądz 2:4 nie powinna wpłynąć negatywnie na nastroje piłkarzy, w końcu sparingi to najlepszy moment na sprawdzenie różnych opcji w zespole.

Prognozy dla Concordii na rok 2013? Utrzymanie pozycji nie powinno sprawić większych problemów, ekipa z Krakusa traci do szóstego w tabeli Radomiaka Radom zaledwie cztery punkty.

Komfortowa sytuacja Olimpii 2004
W świetnym położeniu znajduje się drużyna z Moniuszki – w grupie podlasko -warmińsko-mazurskiej Olimpia 2004 zajmuje drugie miejsce. Szanse na awans do II ligi są bardzo duże, ale według ostatnich zapowiedzi prezesów Olimpii i Olimpii 2004 drużyny te mają się ze sobą połączyć.

Pomysł ten wspierany jest przez prezydenta Elbląga – Grzegorza Nowaczyka, który twierdzi, że lepiej stworzyć jedną bądź dwie drużyny w lidze, które mają szansę na awans do rozgrywek w wyższych kategoriach.

Ostateczna decyzja ma zapaść pod koniec czerwca bieżącego roku, na razie drużyny przygotowują się swoim tokiem. Zjednoczony Klub Sportowy? Bardzo możliwe.

Olimpia 2004 do tej pory zagrała cztery sparingi, bilans? Dwie wygrane, remis i jedna przegrana. Do tych istotnych wyników można zaliczyć zwycięstwo 4:2 nad Polonią Gdańsk, strzelcem dwóch bramek był Kamil Kopycki, na listę strzelców wpisali się również: Ariel Gortartowski i Marcin Kopycki.

Jaka będzie przyszłość drużyny z Moniuszki? Teraz wszystko zależy od tego, czy do porozumienia dojdą włodarze Olimpii i Olimpii 2004. Jeżeli dojdzie do fuzji, to możemy spodziewać się jednej drużyny w II lidze oraz jej zaplecza w lidze niżej.

Reasumując: Czego możemy spodziewać się po elbląskich drużynach piłkarskich w nadchodzących rozgrywkach? Na pewno nie możemy liczyć na wielki przełom wśród naszych drugoligowców, obydwie drużyny mogą wspiąć się kilka pozycji wyżej w tabeli. Szans na awans do zaplecza ekstraklasy w tym roku nie ma. Biorąc pod uwagę fakt, że Olimpia próbuje połączyć się z Olimpią 2004 można wywnioskować, że strategia rozwoju tych dwóch drużyn jest rozłożona na dłuższy okres. Concordia? Utrzymanie w II lidze jest raczej pewne, po cichu kibice liczą na zdobycie kilku punktów więcej i awans do pierwszej szóstki.

Sympatykom piłki nożnej w Elblągu nie pozostaje nic, jak czekać na rozpoczęcie ligowych spotkań (za niespełna miesiąc) i kibicowanie ukochanym drużynom podczas rozgrywek w naszym mieście, do zobaczenia na stadionach!

8
0
oceń tekst 8 głosów 100%