› bieżące
09:08 / 03.03.2020

Przeglądamy rynek w poszukiwaniu wiaty dla naszego samochodu

Przeglądamy rynek w poszukiwaniu wiaty dla naszego samochodu

Na jedną rodzinę coraz częściej przypada więcej niż jeden samochód. Domy są przeważnie budowane z garażem jedno- lub dwustanowiskowym, co oznacza, że miejsca na parkowanie pod dachem bardzo szybko może zabraknąć. Jeśli na działce jest wystarczająco dużo miejsca, można sobie z tym problemem szybko poradzić, stawiając niedrogą wiatę garażową.

Wiata a prawo budowlane

Przed zakupem wiaty koniecznie trzeba zapoznać się z aktualnymi warunkami technicznymi zabudowy. Przepisy te zmieniają się co roku – są uzupełniane i modyfikowane. Typowe wiaty stosowane przy domach, czyli takie, które nie przekraczają 50 m², najczęściej można postawić bez konieczności zdobycia specjalnego zezwolenia. Jednak mimo wszystko z inwestycją powinna wiązać się wizyta w lokalnym oddziale urzędu w wydziale zagospodarowania przestrzennego, gdzie można uzyskać szczegółowe informacje na temat aktualnie obowiązujących regulacji prawnych.

Najważniejsze cechy wiat samochodowych

Na rynku dostępny jest bardzo szeroki wybór gotowych modeli wiat samochodowych. Mają one z góry określone parametry techniczne dotyczące nie tylko nośności zadaszenia czy odporności na wiatr, ale również wymiarów, a ponadto otrzymują gwarancję od producenta. Wiata samochodowa może być zamówiona wraz z usługą montażu. Usługę taką znaleźliśmy w sklepie Palram.pl, dzięki czemu cała praca inwestora ogranicza się do konieczności przygotowania miejsca, sprawdzenia przepisów i dokonania właściwego wyboru dotyczącego konkretnego modelu. Wśród najlepiej sprzedawanych wyróżniają się nowoczesne wiaty samochodowe wykonane z metalu, w tym z aluminium, a także z drewna.

Przed zakupem warto też zwrócić uwagę na fakt, że możliwe jest zastosowanie dwóch rodzajów zadaszeń: w formie dobudówki oraz wolnostojące. Pierwsza opcja jest zazwyczaj nieco tańsza.

Wiata wolno-stojąca Verona fot. Palram.pl 

Która wiata jest najmodniejsza?

Zarówno wśród projektów wykonywanych przez architektów, jak i preferencji inwestorów, zdecydowany prym wiodą eleganckie wiaty wykonane z metalu. Produkty te idealnie komponują się z nowoczesną bryłą budynku, a nieco starszym nieruchomościom dodają charakteru. Na główny materiał konstrukcyjny można, oprócz stali, wybrać lekkie i zdecydowanie bardziej odporne na korozję aluminium. Po uzupełnieniu szkieletu o pokrycie dachowe stworzone z użyciem poliwęglanu stanowią ciekawy i jednocześnie funkcjonalny dodatek, który bardzo dobrze komponuje się z resztą infrastruktury na działce.

Oczywiście nie sposób zapomnieć o modelach wykonanych z drewna. Jest ich na rynku najwięcej, ponieważ jest to materiał łatwiejszy w obróbce, dzięki czemu producent może bez problemu przygotować wersję indywidualną, na konkretny wymiar. Niestety, wiata samochodowa wykonana z drewna nie jest bezobsługowa, ponieważ co pewien czas należy ją zabezpieczyć przed korozją. W praktyce oznacza to konieczność pomalowania jej odpowiednimi środkami. Przy produktach metalowych, a w szczególności aluminiowych, problem ten nie występuje.

Wiata aluminiowa Vitoria fot. Palram.pl

Decydując się na wiatę, trzeba zacząć od sprawdzenia aktualnego stanu prawnego w urzędzie. Później przychodzi czas na ustalenie dokładnego umiejscowienia jej i wybór konkretnego modelu. Przed dokonaniem wyboru należy jednak zwrócić uwagę na wygląd postawionych na działce pozostałych budynków – nowe zadaszenie dla samochodu powinno być jak najlepiej dobrane względem już istniejących nieruchomości. Jeśli to tylko możliwe, warto wybrać nowoczesną wiatę samochodową wykonaną z metalu, ponieważ tworzywo tego typu wymaga zdecydowanie mniej pracy związanej z konserwacją niż drewno.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%