› bieżące
12:51 / 14.11.2018

Przekop Mierzei. RDOŚ w Olsztynie po 27 listopada wyda decyzję kończącą postępowanie

Przekop Mierzei. RDOŚ w Olsztynie po 27 listopada wyda decyzję kończącą postępowanie

fot. Marcin Mongiałło (archiwum Elblag.net)

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Olsztynie po 27 listopada wyda decyzję kończącą postępowanie w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej. Wcześniej wystąpiła do pięciu organów o wydanie opinii i uzgodnień w sprawie realizacji tej inwestycji. Odbyły się już także konsultacje społeczne. Obecnie inwestor, czyli Urząd Morski czeka na wydanie wyżej wymienionej decyzji środowiskowej. Po jej uzyskaniu będzie mógł złożyć wniosek o wydanie pozwolenia wodno-prawnego, a następnie wniosek o wydanie decyzji w przedmiocie zezwolenia na budowę nowej drogi wodnej.

Zgodnie z prawem do 27 listopada 2018 r. strony postępowania mają czas, aby zapoznać się z dokumentacją. Po tym terminie RDOŚ w Olsztynie wyda decyzję kończącą postępowanie w tej sprawie.

RDOŚ w Olsztynie wystąpiła do pięciu organów o wydanie opinii bądź uzgodnień w sprawie realizacji inwestycji związanej z przekopem Mierzei Wiślanej. Są to: Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku, Państwowy Graniczny Inspektorat Sanitarny w Gdyni oraz Państwowy Graniczny Isnpektorat Sanitarny w Elblągu.

Organy te swoje opinie i uzgodnienia już przedłożyły

– poinformowała nas rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie Justyna Januszewicz. 

Dwukrotnie odbyły się już także konsultacje społeczne. W trakcie tych ostatnich, które zakończyły się 3 listopada, aż 8 podmiotów zgłosiło swoje uwagi i zastrzeżenia, których wpłynęło łącznie kilkadziesiąt.

Wśród podmiotów zgłaszających uwagi są: Zarząd Województwa Pomorskiego, burmistrz miasta Krynica Morska, Stowarzyszenie Eko-Unia oraz 5 innych osób fizycznych lub firm

– powiedziała rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie Justyna Januszewicz. 

Wczoraj, 13 listopada, media ogólnopolskie obiegła informacja, że dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku Danuta Makowska straciła stanowisko, a podstawą jej zwolnienia były krytyczne uwagi w sprawie planu przekopu Mierzei Wiślanej. 

Jeszcze w czerwcu Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku miała kilkanaście krytycznych uwag do przekopu Mierzei Wiślanej. W dwa tygodnie po wydaniu negatywnej opinii odwołano dyrektorkę tej podległej rządowi instytucji. Pod koniec października nowy dyrektor nie miał już żadnych zastrzeżeń i podpisał się pod opinią, która praktycznie daje inwestycji zielone światło 

– obwieścilo wczoraj Radio Zet.  

Negatywna opinia Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku sprawiła, że dyrekcja z Olsztyna nie mogła wydać oczekiwanej przez rząd, pozytywnej decyzji środowiskowej dla przekopu. Dlatego konieczne stało się zawnioskowanie do Urzędu Morskiego w Gdyni o uzupełnienie raportu, a co za tym idzie - przeprowadzenie drugich konsultacji społecznych. Tymczasem 13 lipca 2018 roku Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska odwołał ze stanowiska szefową RDOŚ w Gdańsku Danutę Makowską, która podpisała się pod negatywną opinią w sprawie przekopu

– zauważyli dziennikarze tej stacji radiowej. 

Co prawda politycy Prawa i Sprawiedliwości zapewniali, że budowa nowego szlaku wodnego rozpocznie się w tym roku, jednakże nie wydaje się to już realne. Termin zakończenia inwestycji określono na 2022 rok. Koszty są szacowane na 1 mld zł i będą w całości sfinansowane ze środków państwa.

Według proponowanych rozwiązań, kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną będzie miał 1,3 km długości i 5 metrów głębokości. Jego szerokość ma oscylować od 60 do 100 m. Kanał ma umożliwić wpływanie do elbląskiego portu jednostek o parametrach morskich, tj. zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości 20 m. W ramach inwestycji zostanie zbudowana śluza, wrota sztormowe, dwa zwodzone mosty, infrastruktura nabrzeża, obiekty przejścia granicznego i stanowiska postojowe dla jednostek pływających. 

Kanał żeglugowy ma powstać nieopodal historycznej miejscowości Nowy Świat (pomiędzy Skowronkami a Przebrnem, gmina Sztutowo). W tym właśnie miejscu w dniu 16 października bieżącego roku odbyła się symboliczna uroczystość inaugurująca rozpoczęcie budowy kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej. 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%

Powiązane artykuły

Przekop Mierzei Wiślanej. Jest decyzja środowiskowa. Co zawiera?

05.12.2018 komentarzy 5

5 grudnia 2018 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie podpisał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pod nazwą: Droga...