Przekop Mierzei Wiślanej. Jest zgoda wojewody. Rozpoczęła się wycinka drzew
fot. archiwum Elblag.net
15 lutego (piątek) w godzinach rannych wojewoda pomorski Dariusz Drelich (PiS) wydał decyzję o zezwoleniu na realizację przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności Około godziny 11.00 tego samego dnia ruszyła wycinka drzew pomiędzy Kątami Rybackimi a Krynicą Morską, tuż za miejscowością Skowronki. Szybkość działania jest podyktowana tym, że już niedługo rozpoczyna się okres lęgowy ptaków i zgodnie z prawem między 1 marca a 15 października miejsca gniazdowania ptaków oraz te, które stanowią ich ostoję lub są miejscem żerowania, nie mogą być niszczone.
Zgodnie z art. 10 ustawy decyzja została doręczona tylko wnioskodawcy, natomiast w stosunku do pozostałych stron zawiadomienia i obwieszczenia o wydaniu decyzji zostaną wysłane i wywieszone w poniedziałek 18 lutego 2019 roku. Decyzja jest zgodna z wnioskiem Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni i posiada wszystkie niezbędne pozwolenia, uzgodnienia i opinie
– poinformowało biuro prasowe wojewody pomorskiego.
W związku z tym zgodnie z Art. 25 specustawy z dnia 24 lutego 2017 r. o inwestycjach w zakresie budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską tego samego dnia Urząd Morski w Gdyni podpisał porozumienie z Państwowym Gospodarstwem Leśnym Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Elbląg obejmujące wycinkę drzew i krzewów oraz ich uprzątnięcie. Z uwagi na rozpoczynający się za kilka tygodni sezon lęgowy ptaków, zgodnie z raportem odziaływania na środowisko do działań przystąpiono niezwłocznie. Muszą się one zakończyć przed jego rozpoczęciem, tak aby nie ucierpiały żadne zwierzęta. Podobna procedura ma miejsce w przypadku wycinki drzew pod budowę nowych dróg
— poinformowało Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
Pas przeznaczony do wycynki ma szerokość około 800 metrów i długość około 1,3 km. Wprowadzono streę bezpieczeństwa. Teren, na którym są prowadzone prace został ogrodzony siatką i płotem, pilnuje kilkudziesięciu strażników leśnych oraz funkcjonariuszy policji.
Przewiduje się, że wykonując kanał będą prowadzone prace polegające na wybieraniu ziemi do głębokości co najmniej 5 metrów.
Na drodze wojewódzkiej nr 501 są utrudnienia, wprowadzono ruch wahadłowy.
Wyrąb lasu potrwa do końca lutego. Nastepnie zostanie ogłoszony wykonawca dalszej części inwestycji – samego przekopu. Poznamy go najprawdopdoobniej na początku marca.
Przeciwny inwestycji jest zarząd Województwa Pomorskiego, który twierdzi, że przekop będzie miał negatywne skutki ekologiczne.