Przekop Mierzei Wiślanej. Która lokalizacja została wybrana?
fot. Marcin Mongiałło
Rozpoczęcie prac budowlanych przy przekopie przez Mierzeję Wiślaną zaplanowano na listopad przyszłego roku. Waży się miejsce lokalizacji kanału żeglugowego. Co prawda, jak na początku września zauważył wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Grzegorz Witkowski – "wszystko wskazuje na to, że przekop powstanie w miejscowości Nowy Świat", nie jest to jednak jeszcze oficjalnie potwierdzone. Najczęściej mówi się o obszarze zlokalizowanym pomiędzy Przebrnem a Skowronkami. Gdzie zatem powstanie inwestycja? Na konferencji zorganizowanej dzisiaj w biurze posła na Sejm RP Jerzego Wilka dziennikarzom nie udało się uzyskać potwierdzonej informacji w tej sprawie.
Znam lokalizację przekopu, ale muszę być lojalny wobec ministra. Uzgodniliśmy wcześniej, że lokalizacja zostanie wyjawiona w trakcie wyjazdowego posiedzenia komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, które odbędzie się jutro w Tolkmicku.
– poinformował poseł.
Według proponowanych rozwiązań, kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną będzie miał 1,3 km długości i 5 metrów głębokości. Ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o parametrach morskich, tj. zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości 20 m. Dzięki realizacji inwestycji w naszym porcie zatrudnienie ma znaleźć nawet 3 tysiące pracowników. Według szacunkowych wyliczeń koszt inwestycji, która ma zostać w całości sfinansowana z budżetu państwa, ma oscylować w granicach 880 mln zł.
Jest to ogromny sukces Elbląga. Dzięki pieniądzom z budżetu mamy ogromną szansę na rozwój.
– zauważył poseł.
Przypominam, że 401 posłów głosowało za tę specustawą. Tylko 9 posłów było przeciwnych, a kilkunastu wstrzymało się od głosu
– przypomniał Jerzy Wilk.
Nie tylko Elbląg skorzysta na wybudowaniu kanału żeglugowego, te małe gminy również skorzystają, dlatego też konferencja odbędzie się w Elblągu, ale także w Tolkmicku
– podkreślił parlamentarzysta z Elbląga.
Jestem organizatorem tego posiedzenia ponad podziałami, na które zostali zaproszeni wszyscy parlamentarzyści z regionu elbląskiego. Duża rolę odegrał pan przewodniczący Marek Pruszak.
– poinformował poseł.
Moja rola sprowadziła się do tego, że wiedząc o tym, że pan poseł organizuje posiedzenie wyjazdowe, zaprosiłem ministra Marka Gróbarczyka i panią poseł Dorotę Arciszewską-Mielewczyk do udziału w sesji Rady Miejskiej w Elblągu.
– dodał przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu Marek Pruszak.
Przypominamy program konferencji / wyjazdowego posiedzenia komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej
10.00 - 10.30 – Sesja Rady Miejskiej w Elblągu (głos zabierze minister minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk oraz przewodnicząca sejmowej komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Dorota Arciszewska-Mielewczyk)
Ok. godz. 11.00 – spotkanie w porcie w Tolkmicku
12.00 - 15.00 – rozpoczęcie wyjazdowego posiedzenia komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej w Domu Kultury w Tolkmicku przy ul. Świętojańskiej 1
Po godz. 15.00 – wyjazd całej grupy do Elbląga (zwiedzanie elbląskiego portu, terminalu pasażerskiego, Starego Miasta, Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu)
Parametry kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną
Konstrukcje hydrotechniczne (na podst. danych Urzędu Morskiego w Gdyni)
- Śluza o parametrach L=180 m, B=22 m, h=5 m (z możliwością pogłębienia w przyszłości o 1 m)
- nabrzeże oczepowe kotwione mikropalami – długość 400 mb.
- bramy śluzy łącznie z konstrukcją głowic – 2 szt.
- dno śluzy kotwione do podłoża mikropalami – 5000 m2
- wykopanie kanału żeglugowego na odcinku Mierzei z wbudowaniem urobku piaszczystego w brzeg morski po obu stronach falochronów – 1 740 000 m3
- nabrzeże postojowe przed bramą śluzy (stanowiska wyczekiwania) – 200 mb
- dalbowe stanowiska wyczekiwania z możliwością cumowania 2 jednostek – 200-250 mb
- główny falochron osłonowy – konstrukcja skrzyniowa (nasada konstrukcja palisadowo-narzutowa) – 600 mb
- falochron boczny – odcinek głowicowy o konstrukcji skrzyniowej (nasada konstrukcja palisadowo-narzutowa) – 350 mb
- pogłębienie akwenu portowego do rzędnej 5,0 m i toru wodnego od strony morza do rzędnej -5,5 m
- lekka, skarpowa obudowa brzegów kanału żeglugowego – 1 740 mb
- pasma komunikacyjne po obu brzegach kanału z drogą serwisową – 2 050 mb
- umocnienie i zakrzewienie skarp wykopu z odprowadzeniem wód opadowych – 5,4 ha
- obudowa wylotu kanału żeglugowego od strony Zalewu Wiślanego (kierownice) – 200 mb
- wykonanie nowego i pogłębienie istniejącego toru wodnego na Zalewie i rzece Elbląg– 2 540 000 m3
Obiekty mostowe i drogowe
- dwa mosty zwodzone, które będą funkcjonować jako rozwiązania alternatywne, zlokalizowane w rejonie wrót śluzy. Zawsze jeden z mostów będzie przejezdny. Otwarcie i zamknięcie przęsła zwodzonego będzie skoordynowane z pracą wrót śluzy. Ruch drogowy będzie sterowany sygnalizacją świetlna, wraz z automatycznie zamykanymi zaporami.
Powiązane artykuły
Wyjątkowa sesja Rady Miasta Elbląga z udziałem ministra. "Nowy Świat, a więc nowe możliwości..."
19.10.2017
XXX sesja Rady Miasta Elbląga była wyjątkowa i historyczna. Wzięli w niej udział minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek...