› bieżące
08:43 / 06.11.2014

Przelewali krew za Ojczyznę

Przelewali krew za Ojczyznę

fot. nadesłane

Żołnierze związani z naszym regionem, którzy odnieśli rany podczas misji pełnionych poza granicami kraju, spotkali się dziś z przedstawicielami władz samorządowych w siedzibie 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej przy ulicy Królewieckiej. W spotkaniu, które odbyło się z inicjatywy majora Zbigniewa Tuszyńskiego, uczestniczyli Grażyna Kluge wicewojewoda warmińsko-mazurski, Witold Wróblewski członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego oraz Jerzy Wilk prezydent Elbląga. Dywizję reprezentował gen. bryg. Marek Sokołowski.

119. żołnierzy RP, którzy polegli w ponad 25. misjach pełnionych poza granicami kraju uczczono minutą ciszy, później był czas na podziękowania pod adresem żołnierzy zebranych na sali.

- Sam byłem kapralem i jak mówi anegdota, to najważniejsze stanowisko w wojsku. Znam żołnierski trud i pragnę dziś podziękować Wam za Waszą służbę, za przelewaną krew. Chcę powiedzieć, że w Waszych sprawach drzwi gabinetu prezydenta są otwarte. Cieszę się, że mimo odniesionych ran wielu z Was jest nadal w czynnej służbie - mówił Jerzy Wilk prezydent Elbląga

- Mam nadzieję, że tego typu spotkania będą się odbywać cyklicznie, raz w roku - deklarował gen. bryg. Marek Sokołowski. Głos zabrał również jeden z żołnierzy rannych na misjach - dumni żołnierze, którzy odnoszą rany na misjach nie chcą się z tym faktem obnosić. Dlatego tak ważne jest dotarcie do tych ludzi bezpośrednio, jeżeli z jakiś powodów potrzebować będą pomocy. O to przede wszystkim do Państwa się zwracamy.

Odpowiedzią na te potrzeby ma być w 16 PDZ instytucja Pomocnika Dowódcy ds. osób poszkodowanych, który będzie wskazywał na potrzeby żołnierzy zarówno w samej Dywizji, jak i u władz samorządowych.

Po wspólnym pamiątkowym zdjęciu, zaproszeni goście złożyli wpis do księgi pamiątkowej w sali tradycji 16 PDZ, która, co istotne, otwarta jest dla zwiedzających.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%