Przełom dla Elbląga - powstanie oddział Instytutu Pamięci Narodowej?
Instytut Pamięci Narodowej, zwany także Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu jest instytucją o uprawnieniach śledczych. Do życia został powołany w 1999 roku. W całej Polsce znajduje się jedenaście oddziałów IPN, które są siedzibami sądów apelacyjnych. Dodatkowo w siedmiu miastach utworzone zostały delegatury oddziałów. Teraz powstanie oddział również w Elblągu?
Do głównych zadań IPN należy gromadzenie i zarządzanie dokumentami organów bezpieczeństwa państwa, które zostały sporządzone od 22 lipca 1944 do 31 grudnia 1989 roku, prowadzenie działalności edukacyjnej oraz ściganie zbrodni nazistowskich i komunistycznych.
Instytut Pamięci Narodowej prowadzi badania nad zbrodniami dokonanymi przez aparat cywilny oraz militarny III Rzeczy na ziemiach okupowanej Polski oraz deportacjami do obozów koncentracyjnych. Badania opierają się również nad deportacjami żołnierzy Armii Krajowej i innych formacji niepodległościowych oraz mieszkańców Kresów Wschodnich II RP w głąb ZSRR. Gdański oddział IPN planuje otwarcie w Elblągu stałej placówki, która będzie przypominać o roli elblążan w oporze przeciwko władzy komunistycznej.
W I połowie tego roku chcemy w Elblągu utworzyć coś co będzie nazywało się „Przystanek Historia”. Nie będzie to oddział IPN, w którym pracowaliby naukowcy, prokuratorzy czy zbierane byłyby archiwa, a tylko placówka edukacyjna
– zauważa w rozmowie z nami Marcin Węgliński, rzecznik prasowy IPN w Gdańsku.
Jak podkreślał Węgliński nie jest jeszcze znana dokładna lokalizacja utworzenia „Przystanku Historii”, szczegóły dopiero mają być ustalone.
Nasza stacja w Elblągu będzie punktem naukowym, edukacyjnym, w której będą wystawy oraz zajęcia edukacyjne. Każda wystawa czy oferta zazwyczaj ma swojego odbiorcę. Będą one kierowane do wszystkich mieszkańców Elbląga, ale także będziemy wychodzić z np. zajęciami edukacyjnymi dla przedszkoli czy szkół
– dodaje rzecznik prasowy IPN.
W głównej mierze placówka ma skupiać się na dziejach od wydarzeń na Wybrzeżu w 1970 roku, aż do stanu wojennego oraz pierwszych wolnych wyborów.
Dr Karol Nawrocki, naczelnik Biura Edukacji Publicznej w gdańskim IPN-ie ma w ciągu najbliższych dwóch tygodni odwiedzić Elbląg i rozmawiać o szczegółach stacji pod nazwą „Przystanek Historia”.
Wstęp na wystawy ma być bezpłatny.
Powiązane artykuły
Elbląski oddział IPN w Galerii EL. Otwarcie jeszcze w 2016
21.01.2016 komentarzy 4
Zupełnie przypadkiem, a właściwie „przy okazji”, elbląscy dziennikarze zorganizowali szybką „konferencję prasową” podczas oficjalnego...