› bieżące
13:02 / 05.04.2011
Przepis na wspaniałą łazienkę
O czym warto pamiętać urządzając łazienkę? Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę? Jak zaaranżować pomieszczenie, żeby było zarówno funkcjonalne i estetyczne?
Sprawna wentylacja.
Jedną z najważniejszych spraw jest w łazience jest dobrze funkcjonujący system wentylacyjny. Dlatego sanitariaty planuje się w pomieszczeniach wyposażonych w kanały wentylacyjne. Warto też pamiętać, że wentylowanie nie ogranicza się do usuwania na zewnątrz zużytego powietrza; niezbędny jest też napływ świeżego i jego odpowiednia cyrkulacja. Niestety, nie zawsze można liczyć na siły natury, dlatego warto stosować systemy wentylacyjne wymuszające właściwy obieg powietrza.
Przemyślane ogrzewanie.
Doskonały sposób na ogrzewanie łazienki stanowi połączenie systemu ogrzewania podłogowego (dzięki któremu odporne na wodę materiały wykończeniowe: gres, terakota, czy kamień stają się znacznie przyjemniejsze dla bosych stóp) z grzejnikiem drabinkowym do podgrzania i suszenia ręczników.
Dobre oświetlenie.
Mało który właściciel domu jednorodzinnego gotów jest zrezygnować z okna w łazience. Stanowi ono źródło naturalnego światła, powiększa przestrzeń, ale przede wszystkim zdobi (wręcz nobilituje) wnętrze. Przeszklenia o nietypowych kształtach (poziome pasma szkła pod sufitem lub przy podłodze, wąskie pionowe szczeliny) nie będą przy tym ograniczać prywatności użytkowników, podobnie jak okna połaciowe. A tam, gdzie łazienka powstaje z dala od ścian zewnętrznych, można jeszcze spróbować doświetlenia pośredniego (np. dzięki matowej przegrodzie wychodzącej na sąsiednie pomieszczenie z dostępem do naturalnego światła) lub zaplanować świetlik.
Do sztucznego oświetlenia łazienki należy wybierać oprawy odporne na wilgoć i zachlapanie, rozmieszczając je na suficie i na ścianach. Dobre efekty – zarówno praktyczne jak i dekoracyjne – gwarantują lampy zamontowane symetrycznie, po obu stronach lustra, w odległości około 70 cm od siebie i na wysokości 150 cm od podłogi. Dodatkową atrakcją może być oświetlenie specjalne: podświetlane wnęki, szklane fronty szafek, czy cokół wanny.
Wygodne wyposażenie.
Chociaż kompakt czyli stojąca miska ustępowa ze zbiornikiem, zajmuje nieco mniej miejsca niż podwieszany sedes, to rozwiązania umożliwiające ukrycie spłuczki w ściance montażowej i zawieszenie urządzenia nad podłogą cieszą się coraz większą popularnością. Na ich korzyść przemawia zarówno estetyka, jak i łatwość utrzymania czystości.
Dzięki stelażom można łatwiej i efektowniej kształtować przestrzeń, bo ukrywają rury, umożliwiają ustawienie sprzętów z dala od ścian, można je też wykorzystać do podzielenia dużej łazienki, czy lepszego zagospodarowania małej (gdzie brakuje miejsca przy ścianach).
Wystrój.
Współczesnej łazienki nie trzeba od sufitu do podłogi wykładać płytkami. Na rynku jest wielki wybór innych materiałów wykończeniowych (tapety, drewniane panele, farby), dzięki którym nawet małe pomieszczenie będzie wyglądać jak miejsce odpoczynku i rekreacji.
źródło: www.wnetrza.onet.pl