› bieżące
22:40 / 18.01.2011

Przesuwana wygoda

Przesuwana wygoda

Oddzielenie kuchni od salonu, zamknięcie przedpokoju nie zabierające cennej przestrzeni, bezproblemowe otwarcie łazienki w wąskim holu - to praktyczne zastosowanie przesuwnych drzwi. Taki rodzaj zamknięcia stosuję się coraz częściej, ponieważ zajmuje mniej miejsca niż zwykłe drzwi, dzięki czemu można lepiej zaplanować przestrzeń. 

 
Urządzając nasze wnętrze, musimy dostosować elementy aranżacji do dostępnego miejsca. Dotyczy to również rodzaju drzwi, jakie chcemy zamontować, materiału z jakiego zostały wykonane oraz ich wielkości.
 
Decydując się na tradycyjne drzwi zdarza się, że zabieramy bardzo potrzebną przestrzeń, psując tym samym wrażenie czystego, przestronnego wnętrza. Dzieje się tak np., gdy chcemy połączyć kuchnię z salonem, dużymi, dwuskrzydłowymi drzwiami. W tym przypadku otwarte skrzydła będą wyraźnie przeszkadzać i utrudnią aranżacje pomieszczenia, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie drzwi przesuwnych, które przy okazji rozwiążą problem, czy lepiej mieć kuchnię otwartą, czy zamkniętą.
 
Ponieważ takie drzwi mogą całkowicie chować się we wnętrzu ściany, zaoszczędzimy w ten sposób wiele miejsca, oraz uzyskamy estetyczny efekt zarówno, gdy drzwi będą stale zsunięte, jak i wtedy, gdy będą otwarte. Podobne rozwiązanie możemy zastosować w holu wejściowym, w łazience, sypialni, pokoju dziecięcym i w garderobie.
 
Przesuwane drzwi są też świetnym rozwiązaniem w mieszkaniach jednopokojowych - za ich pomocą możemy wydzielić przestrzeń do spania. Świetnie działają również w pomieszczeniach dla niepełnosprawnych, zostawiając więcej miejsca do np. manewrów wózkiem inwalidzkim. Jednak w tym konkretnym przypadku istotne jest, żeby światło przejścia było szersze niż 90 cm, a uchwyt do otwierania – był zamontowany nie wyżej niż 120 cm od podłogi.
 
Drzwi przesuwne można zrobić praktycznie z każdego materiału, a przynajmniej z każdego, z którego robione są tradycyjne drzwi. Wybierając materiał powinniśmy dopasować go do wystroju naszego wnętrza i do rodzaju pomieszczenia. Jeżeli nasze mieszkanie urządzone jest w nowoczesny stylu, warto pomyśleć np. o drzwiach ze szkła z aluminiowym mechanizmem umiejscowionych np. między kuchnią a salonem, a do łazienki zastosować drzwi ze szkła mlecznego.
 
Do tradycyjnego wnętrza będą bardziej pasowały drzwi drewniane pełne, w kolorystyce zbliżonej do elementów wyposażenia - mebli lub innych detali. Można też zastosować na nich jakiś ciekawy nadruk, który doda im niepowtarzalnego wyglądu. Wszystko tak naprawdę zależy od naszej inwencji.
 
Decydując się na drzwi przesuwne trzeba także zwrócić uwagę na sposób, w jaki będą się one chowały. Jest to ważne, ponieważ w zależności od tego, jaki sposób montażu wybierzemy, musimy odpowiednio wcześniej zadbać o możliwości jego wykonania. Jeżeli chcemy, aby drzwi chowały się w ścianie, musimy pomyśleć o tym już w fazie projektu, ponieważ wymagają one umieszczenia w ścianie specjalnej konstrukcji.
 
Druga metoda jest o wiele łatwiejsza do wykonania. Mechanizm instalowany jest na zewnątrz w formie prowadnicy – drzwi otwierają się na ścianę. Jednak takie rozwiązanie powoduje, że możemy mieć później problem z zagospodarowaniem przestrzeni ściany.
 
Pamiętajmy również, że w obu systemach - zewnętrznym i wewnętrznym - musimy zarezerwować miejsce dla otwartego skrzydła drzwi. Musi to być przynajmniej szerokość otworu drzwiowego, inaczej nie będziemy mogli w pełni otworzyć naszych drzwi.
 
Źródła: E3 architekci
2
0
oceń tekst 2 głosów 100%