› inwestycje drogowe
14:00 / 29.07.2016

Przetarg na remont mostu prowadzącego na Modrzewinę unieważniony

Przetarg na remont mostu prowadzącego na Modrzewinę unieważniony

fot. Bartłomiej Ryś

To już drugi unieważniony przetarg na modernizację mostu nad rzeką Babicą w ciągu al. Jana Pawła II prowadzącego na Modrzewinę. Po raz drugi oferta przedstawiona przez oferenta była zbyt wysoka. Magistrat zarezerwował na to zadanie w tegorocznym budżecie 280 tysięcy złotych. Most nad Babicą jest jednym z czterech, które wymagają odnowy. Oprócz niego na pilne remonty czekają także obiekty mostowe przy ul. Górnośląskiej, Bema oraz Grunwaldzkiej.

Most na Modrzewinę trzy lata temu został mocno uszkodzony w wyniku pożaru. Bardzo wyraźnie ucierpiała w związku z tym stalowa konstrukcja obiektu. Przeprowadzone ekspertyzy nie pozostawiły złudzeń: most wymaga modernizacji. Pierwszy przetarg również został unieważniony. Oferent zaproponował 330 tysięcy złotych za wykonanie zadanie, co nie pokrywało się z kwotą, którą Miasto chciało i chce przeznaczyć na ten cel.

Przetarg na zadanie "Odnowa obiektu mostowego w ciągu ul. Jana Pawła II" został więc rozpisany powtórnie. Tak jak poprzednio, na konkurs wpłynęła jedna oferta. Niestety cena brutto oferty - jak poinformował rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Elblągu Łukasz Mierzejewski - także i tym razem była zbyt wysoka. Tczewska firma Want sp. z o.o. zaproponowała kwotę 396 tysięcy 629 złotych i 96 groszy za wykonanie odnowy. Jak czytamy w uzasadnieniu unieważnienia:

W przedmiotowym postępowaniu została złożona jedna oferta. Cena tej oferty przewyższa kwotę, którą Zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia.

Odnowa mostu zakłada cały szereg prac, m.in.: naprawę powierzchni płyty pomostowej, ciosów podłożyskowych, ścianki zaplecznej i osłonowej oraz powierzchni poziomych oczepu przyczółka zaprawami naprawczymi po skuciu uszkodzonego betonu na głębokość 2 metrów, oczyszczenie powierzchni desek gzymsowych wodą z detergentami pod ciśnieniem, wymianę 3 łożysk garnkowych z koniecznością zabezpieczenia podparcia konstrukcji nośnej na czas wymiany łożysk, wzmocnienie konstrukcji nośnej w strefie przyczółka poprzez wykonanie żeber pionowych i poziomych, wykonanie zabezpieczenia antykorozyjnego konstrukcji stalowej oraz wejścia do niszy rewizyjnej pod dylatacją, odtworzenie uszkodzonych rur osłonowych, naprawę dylatacji na kapach chodnikowych oraz lokalne naprawy nawierzchni chodnika z żywic poliuretanowo-epoksydowych.

 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%