Przewozy Regionalne się zmieniają. Co czeka podróżnych?
fot. Przewozy Regionalne - materiały prasowe
7 grudnia Przewozy Regionalne upubliczniły schemat identyfikacji nowej marki konsumenckiej pod którą będą odtąd występowały – PolRegio. Składają się na nią m.in. nowe logo i schemat malowania pociągów. Nie będzie miała miejsca zmiana nazwy spółki. PolRegio będzie jedynie marką konsumencką, która ma unaocznić pasażerom zmiany zachodzące w ramach procesu restrukturyzacji przewoźnika. W 2016 roku Przewozy Regionalne po raz pierwszy w swojej historii osiągną dodatni wynik finansowy we wszystkich obszarach działania.
Symbolem logo jest grafika nawiązująca do resoru koła wagonu połączonego z symbolicznym wizerunkiem orła. Do końca 2017 r. na tory ma wyjechać 50 nowych lub gruntownie zmodernizowanych pociągów w nowych barwach spółki. Z kolei już w pierwszej połowie stycznia 2017 r. przewoźnik ma zaprezentować swoim pasażerom nowe narzędzie umożliwiające kupno biletu, znalezienie informacji o aktualnych promocjach i zmianach w rozkładzie jazdy: funkcjonalną, przejrzystą, łatwą w obsłudze i nowoczesną stronę internetową.
Przewozy Regionalne są aktualnie największym w Polsce pasażerskim przewoźnikiem kolejowym. Powstały 1 października 2001 roku poprzez wydzielenie spółki z Polskich Kolei Państwowych. Przedsiębiorstwo należy do Agencji Rozwoju Przemysłu (większościowy pakiet udziałów) i samorządów wszystkich województw. Spółka obsługuje, poza nielicznymi wyjątkami, wyłącznie pociągi osobowe i przyspieszone (pod nazwą Regio), jak również segment pociągów Interregio. Międzywojewódzkie pociągi pospieszne zostały 1 grudnia 2008 przejęte przez spółkę PKP Intercity. 30 września 2015 r., w obliczu groźby upadłości, 50 % + 1 udział w Przewozach Regionalnych przejęła Agencja Rozwoju Przemysłu, w zamian za co spółka otrzymała 770 mln zł pomocy publicznej.
Opracowano na podstawie informacji uzyskanych od przewoźnika oraz informacji własnych