› budownictwo mieszkaniowe
11:13 / 08.07.2012

Przy Wapiennej jak przed wojną staną kamienice

Przy Wapiennej jak przed wojną staną kamienice

fot. Rafał Kadłubowski

Miasto wystawiło na sprzedaż blisko półhektarową nieruchomość przy ul. Wapiennej, stanowiącej część Starego Miasta. Na sąsiadującej z terenem muzeum działce, odtworzona zostanie dawna szeregowa zabudowa przedwojenna. Oznacza to, że elbląska starówka zyska kolejne stylowe kamieniczki.

Kamienice wzdłuż ulic Zamkowej, Kumieli i Wapiennej, istniały w tym miejscu jeszcze przed drugą wojną światową. W wyniku walk o Elbląg zostały zniszczone. Obecny teren przy ul. Wapiennej  jest niewykorzystywany i niezagospodarowany. Przed laty stanowił bazę magazynowo-biurową. Obecnie jest zabudowany dwoma budynkami biurowymi, budynkiem biurowym oraz portierni. Wszystkie znajdują się w złym stanie technicznym i kwalifikują się jedynie do rozbiórki.

W ich miejscu, zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego Starego Miasta, zostanie odtworzona szeregowa zabudowa mieszkalna z dopuszczeniem drobnych usług handlu, rzemiosła i małej gastronomii. W ten sposób odtworzony zostanie rysunek sylwety miasta zbliżony do historycznego – głównie poprzez budowę nowych domów o tradycyjnych gabarytach i harmonijne zestawienie nowej zabudowy z dawną architekturą monumentalną. Wysokość budynków, podobnie jak przed 1945 r. posiadać będzie od 2,5 do 3,5 kondygnacji. Zgodnie z tymi wytycznymi, kamienice zaprojektowane zostaną we współczesnych formach architektonicznych z pominięciem stylu historyzującego i bez rekonstrukcji.

Ewentualny nabywca tego terenu zostanie zobowiązany do rozbiórki wszystkich budynków i obiektów na działce oraz jej uporządkowania do końca 2013 r. Następnie, przed rozpoczęciem budowy, przystąpi do badań archeologicznych odsłoniętych reliktów murów fundamentowych i piwnicznych. Miasto nałoży na inwestora obowiązek zakończenia zabudowy do końca 2018 r. W przypadku nie podjęcia przez nabywcę działań inwestycyjnych do końca 2016 roku, elbląski magistrat zastrzega sobie prawo odkupu nieruchomości, za cenę równą cenie wylicytowanej.

W kwietniu miasto ogłosiło ustny przetarg nieograniczony na sprzedaż nieruchomości przy ul. Wapiennej na Starym Mieście. Kompleks o łącznej powierzchni 0,47 ha położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum Archeologiczno-Historycznego oraz Prokuratury Okręgowej. Cena wywoławcza nieruchomości to 1 mln 405 tys. zł. Licytację działki pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną, zaplanowano na 11 czerwca w Urzędzie Miejskim. Ze względu na brak chętnych do licytacji nie doszło. 5 lipca ogłoszono drugi przetarg na sprzedaż nieruchomości. W porównaniu do pierwszego, działka potaniała o ponad 150 tys. zł. To czy znajdzie nabywcę, dowiemy się we wrześniu.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%

Powiązane artykuły

Nad Bulwarem Augusta powstaną nowe kamieniczki

30.09.2012 komentarzy 2

Władze Elbląga przystępują do zabudowy kolejnych kwartałów Starego Miasta. Magistrat wystawił na sprzedaż działkę nad rzeką Elbląg, u zbiegu ulic...

Zdjęcia ilość zdjęć 4