› rozwój i edukacja
09:26 / 26.04.2017

Przy Zespole Szkół Pijarskich posadzono Dąb Pamięci (+ zdjęcia)

Przy Zespole Szkół Pijarskich posadzono Dąb Pamięci (+ zdjęcia)

fot. Marcin Mongiałło

Wczoraj (25 kwietnia) przy Zespole Szkół Pijarskich im. św. Mikołaja w Elblągu został posadzony Dąb Pamięci upamiętniający Lucjana Fluderskiego, lekarza zamordowanego 77 lat temu w Charkowie. 

Wśród licznych gości obecnych podczas uroczystości byli m.in.: zastępca wójta gminy Elbląg Zygmunt Tucholski, wicedyrektor III Liceum Ogólnokształcącego Beata Orzech, Jolanta Parasiak reprezentująca Niepubliczne Przedszkole Katolickie im. Franciszki Siedliskiej oraz przewodniczący rady rodziców Ryszard Sieniuć.  

Lucjan Fluderski urodził się 14 października 1902 roku w Giżycach koło Kalisza. W 1930 roku uzyskał doktorat medycyny na Uniwersytecie Warszawskim. Pracował w warszawskim Szpitalu św. Łazarza, nastepnie trafił do wojska. Odbył ćwiczenia rezerwy w 72 Pułku Piedhoty (1934) i 7 Pułku Ułanów (1936). W 1937 roku został awansowany do stopnia porucznika. W 1940 roku został internowany i osadzony w obozie Starobielsku. Zginął w miejscu kaźni w Charkowie mając zaledwie 38 lat, prawdopodobnie 26 kwietnia 1940 roku (w przeddzień napisał ostatni list do rodziny, a zasadą było, że oficerowie tam osadzeni pisali list codziennie),  zastrzelony strzałem w tył głowy. Osierocił dwie córki, mającą siedem lat Alinę i roczną Marię.

Idea sadzenia Dębów Pamięci zakłada cel społeczno-edukacyjny poprzez integrację środowisk szkolnych, społeczności lokalnych, w tym do podjęcia wspólnych działań na rzecz wychowania młodzieży w poczuciu przynależności do narodu i państwa. Jest ona realizowana od 2008 roku. Inicjatywa została zapoczątkowana przez apel o. Józefa Jońca SChP, prezesa Stowarzyszenia Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza realizującego społeczny program „Katyń… ocalić od zapomnienia”.

Każdy posadzony Dąb Pamięci upamiętnia jedno nazwisko, czyli konkretną osobę, która została zamordowana na rozkaz Stalina w Katyniu, Miednoje, Twerze lub Charkowie przez NKWD. Mordu dokonano na 21 857 polskich obywatelach – jeńcach wojennych: oficerach Wojska Polskiego, oficerach i podoficerach KOP, Policji Państwowej, Straży Granicznej i Więziennej osadzonych w specjalnych obozach jenieckich NKWD w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 40