› bieżące
10:00 / 02.08.2014

Przyglądamy się wszystkim miastom partnerskim Elbląga

Przyglądamy się wszystkim miastom partnerskim Elbląga

fot. Artur Garwoła

Na Placu Słowiańskim od wielu lat elblążanie i turyści mogą zobaczyć pewien znak. Znak szczególny. Pokazuje on wszystkie miasta partnerskie Elbląga. Postanowiliśmy się wybrać na wycieczkę, przynajmniej wirtualną, po każdym z nich.

Łącznie miast partnerskich mamy trzynaście. Najbardziej oddalone z nich jest Coquimbo leżące w Chile. Dzieli je różnica aż 13.400 kilometrów. To miasto-port nad Zatoką Coquimbo przy Oceanie Spokojnym. Ma powierzchnię 1429,3 km2 i jest zamieszkiwane przez 202.287 mieszkańców.

Ciekawostka: zgodnie z tym, co podaje Wikipedia, w mieście działa klub piłkarski Coquimbo Unido. To II liga chilijska. Mecze rozgrywają na Estadio Municipal Francisco Sánchez Rumoroso o pojemności 17,5 tys. widzów. Jak wygląda ten obiekt? Zobaczcie na zdjęciach poniżej. Robi wrażenie, a przecież to miasto, które ma tylko, według oficjalnych statystyk, 50 tys. mieszkańców więcej.

Druga pozycja na znaku to miejscowość Tainan ulokowane w południowo-zachodnim Tajwanie. Jest oddalone od Elbląga 10.000 kilometrów. W 2010 roku liczyło prawie 1.9 mln mieszkańców. Ośrodek przemysłu cukrowniczego, spirytusowego, jutowego, papierniczego i chemicznego. Gęstość zaludnienia w mieście to 855 osób na metr kwadratowy. Dla porównania w Coquimbo wskaźnik ten oscyluje w granicach 149 osób.

Baoji to miasto w Chinach oddalone od Elbląga 9000 kilometrów. 472.186 mieszkańców w 2010 roku, powierzchnia całej prefektury 18.172 km2. To przede wszystkim przepiękne zabytkowe szlaki turystyczne wokół góry Taibai. Pozostają popularną atrakcją dla turystów ze względu na drewniane mosty, które otaczają cały bok góry. Baoji to również główna baza 21 Sił Zbrojnych Marynarki Wojennej Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej.

Czwarte miasto partnerskie pod względem odległości od Elbląga to Trowbridge w Wielkiej Brytanii. Oddalone od Elbląga o 1766 kilometrów. Liczba ludności w 2002 roku oscylowała w granicach 28 tysięcy osób. Kiedyś było to miejsce, gdzie w bardzo szybkim tempie rozwijały się fabryki przemysłu tekstylnego. Dziś w ich miejscach powstały muzea pokazujące przemysłową świetność Trowbridge. Miasto posiada stację kolejowąpołożoną na Głównej Linii Wessex łączącą Bristol z Southampton.

Piąte miasto to Compiegne z Francji, którego imieniem nazwane jest rondo przy ulicy Nowowiejskiej. Na ostatnim Biegu Piekarczyka pojawili się również zawodnicy z tej miejscowości. Jest oddalona od Elbląga 1505 kilometrów, a zamieszkuje ją ponad 40 tysięcy osób. Ma niewielką powierzchnię – 53,1 km2 co daje 789 osób na kilometr kwadratowy. Cytując za Wikipedią: 22 czerwca 1940 roku, o godz. 18:32 w tym samym wagonie, w którym 22 lata wcześniej Niemcy podpisali rozejm kończący I wojnę światową, przedstawiciel dowództwa pokonanych wojsk francuskich gen. Charles Huntziger podpisał w obecności Adolfa Hitlera i dowódcy Lufftwaffe marszałka Rzeszy Hermanna Goeringa oraz szefa OKW gen. Wilhelma Keitla zawieszenie broni na warunkach przedstawionych przez gen. Alfreda Jodla.

Pozostałe miasta partnerskie leżą w odległości bliżej, niż 1000 kilometrów od Elbląga. Szóstym z nich jest Leer w Niemczech. Miastem partnerskim jest od 23 czerwca 2001 roku. Zamieszkuje je 34 tysiące osób na 70.30 kilometrach kwadratowych. Miasto ma bogato rozwiniętą komunikację wodną i drogową. Posiada też własny port lotniczy. Podobnie jak w naszym mieście jest w nim rozwinięty przemysł stoczniowy, rybołówstwo, handel, rzemiosło i turystyka.

Siódme miasto to Ronneby, oddalone 785 kilometrów od Elbląga. Położone jest w południowej Szwecji, a zamieszkuje je około 11 tysięcy mieszkańców. Ronneby jest uważane za „ogród Szwecji”, a miejski park „Brunnsparken” w 2005 roku został wybrany najpiękniejszym parkiem Szwecji. 4 kilometry od Ronneby jest port lotniczy cywilno-wojskowy, który w 2010 roku wykonał 1707 operacji.

Ósma pozycja wśród miast partnerskich należy do Tarnopola, oddalonego 779 kilometrów od Elbląga. To ukraińskie miasto zamieszkuje około 217 tysięcy mieszkańców na powierzchni 72 kilometrów kwadratowych. Gęstość zaludnienia wynosi aż 3018 osób na kilometr kwadratowy. Ma 4 uczelnie wyższe, jest znaczącym ośrodkiem kulturalnym (muzeum, teatry), oświatowym (szkoły wyższe) i przemysłowym (zakłady przemysłu cukrowniczego, mięsnego, bawełnianego, chemicznego, maszynowego, meblarskiego i ceramicznego), a także ważnym węzłem komunikacyjnym z portem lotniczym.

Miasto numer dziewięć to Nowogródek na Białorusi. Jego historia jest niezwykle ciekawa. Od połowy marca 1919 roku w okolicach Nowogródka zaczęły pojawiać się oddziały Wojska Polskiego. Po kilkugodzinnej walce żołnierze zdobyli miasto z rąk Armii Czerwonej. Po walkach Nowogródek został stolicą województwa, będąc najmniejszym miastem wojewódzkim II Rzeczypospolitej. 11 września 1938 roku po wyremontowaniu rodzinnego domu Mickiewicza, wcześniej spalonego (1881) i odbudowanego (1887) otwarto Muzeum Adama Mickiewicza. m.in. fotel poety, notatki i książki oraz akta sądowe ojca. Wszystko uległo zniszczeniu 22 czerwca 1941, podczas niemieckiego bombardowania. Nowogródek to miast pełne zabytków i ludzi z nim związanych. Po więcej informacji zapraszam na http://pl.wikipedia.org/wiki/Nowogr%C3%B3dek

Dziesiąta pozycja miast partnerskich to Druskienniki na Litwie, miasto oddalone 375 kilometrów od Elbląga. Mieszka w nim ponad 16 tysięcy mieszkańców na 22 kilometrach kwadratowych. To przede wszystkim popularne uzdrowisko klimatyczne i balneologiczne. W mieście znajduje się aż 9 sanatoriów i centrum balneologiczne. W tym małym miasteczku znalazło się miejsce na jeden z największych w Europie aquparków. W pobliżu miasta położone jest plenerowe muzeum pamiątek poradzieckich – Park Grūtas.

Jedenaste miasto położone jest 327 kilometrów od Elbląga. To Liepaja na Łotwie – trzecie co do wielkości miasto tego kraju. Zamieszkuje w nim ponad 83 tysiące mieszkańców. Znajduje się tam wiele zabytków architektury, sztuki i kultury. Kultywowane są tutaj dawne tradycje morskie i kulturalne. Liepaja to również ośrodek edukacyjny, działa tutaj najstarsza na Łotwie orkiestra symfoniczna, odbywają się festiwale muzyki rockowej Liepājas dzintars ("Bursztyn Lipawy"). W mieście występuje klub hokejowy i piłkarski Metalurgs (mistrz kraju w piłce nożnej).

Przedostatnie dwa miasta są w sąsiadującej z nami Rosji. To Bałtijsk (154 kilometry od Elbląga) oraz znany większości elblążan Kaliningrad (101 kilometrów). Bałtijsk zamieszkuje ponad 34 tysiące osób na 49,1 kilometrach kwadratowych. To przede wszystkim port morski na Mierzei Wiślanej po obu stronach Cieśniny Piławskiej (Bałtijsk w języku polskim to Piława). W czasie II wojny światowej Piława była jednym z głównych ośrodków szkolenia załóg U-bootów. Z II wojny światowej ocalało wiele budynków, m.in. latarnia morska, większość obiektów portu wojennego, siedziba sądu i budynek szkoły średniej. To główna baza morska Floty Bałtyckiej wraz ze Stocznią Remontową.

Natomiast Kaliningrad ma ponad 430 tysięcy mieszkańców na powierzchni 215,7 kilometrów kwadratowych. To stolica obwodu kaliningradzkiego. Miasto bardzo zniszczone podczas działań drugowojennych. Po wojnie nie doszło do odbudowy miasta, wręcz przeciwnie – w okresie ZSRR dochodziło do celowej degradacji substancji zabytkowej miasta (w dużej mierze z powodów ideologicznych – chęci zerwania z niemiecką przeszłością). Wskutek tego miasto posiada, pomimo swojej długiej i bogatej historii, bardzo niewiele zabytków. W krajobrazie Kaliningradu dominują teraz blokowiska, a miasto nie przypomina już dawnego Królewca.

Cały tekst opracowano na podstawie pl.wikipedia.org.

8
1
oceń tekst 9 głosów 89%

Zdjęcia ilość zdjęć 7