› bieżące
20:53 / 28.02.2013

„Przyjazny brzeg” po raz drugi dla Elbląga. Miasto wyróżnione na Targach "Wiatr i Woda"

„Przyjazny brzeg” po raz drugi dla Elbląga. Miasto wyróżnione na Targach

2 marca Elbląg otrzyma Nagrodę Przyjaznego Brzegu za „żeglarską bramę na Zalew Wiślany, Kanał Elbląski i Pojezierze Iławsko-Ostródzkie”. Nagroda Przyjaznego Brzegu przyznawana jest od 9 lat podczas targów „Wiatr i woda” w Warszawie. To największe targi żeglarskie z Polsce. Konkursowi patronuje minister sportu i turystyki. Elbląg już po raz drugi jest honorowany tym wyróżnieniem.

- Tą „bramą” jest zmodernizowana w 2012 roku przystań żeglarska Jacht Klubu Elbląg. Modernizacja odbyła się w ramach projektu Pętla Żuławska – nie mającego precedensu w skali kraju. Kosztem prawie 9 mln zł stworzono w Elblągu znakomite warunki do cumowania dla ok. 80 jachtów – informuje Jerzy Wcisła, członej Komitetu Sterującego Pętli Żuławskiej, od początku zaangażowany w jego realizację.

- Dzięki inwestycji posiadamy w Elblągu warunki, których mogą nam pozazdrościć nie tylko żeglarze z Polski, ale i z zachodniej Europy. Łącznie przebudowano 300 m nabrzeży, zamontowano pomost pływający. Są punkty poboru wody, prądu, odbioru nieczystości. Mamy dźwig o nośności 10 ton. Już teraz zgłaszają się wodniacy, którzy dotychczas pływali po jeziorach mazurskich i przenieśli się do Elbląga i na Zalew Wiślany – dodaje komandor Jacht Klubu Bogdan Justyński.

Nagroda Przyjaznego Brzegu przyznawana jest od 9 lat podczas targów „Wiatr i woda” w Warszawie. To największe targi żeglarskie z Polsce. Konkursowi patronuje minister sportu i turystyki. Elbląg już po raz drugi jest honorowany tym wyróżnieniem.

Dwa lata temu indywidualną nagrodę Przyjaznego Brzegu otrzymał Jerzy Wcisła „za lata pracy czyniące Zalew Wiślany i Kanał Elbląski przyjaznymi”.

- To wielka satysfakcja, gdy praca wielu ludzi, których trud składa się na odradzanie wodniactwa w Elblągu i w strefie Zalewu Wiślanego zostaje dostrzeżony w skali kraju. W tym roku w elbląskiej przystani zakończą się regaty u Puchar Trzech Marszałków, organizowane po raz pierwszy w ramach porozumienia obejmującego żeglarzy z wszystkich regionów nadbałtyckich i Obwodu kaliningradzkiego. To będzie wielkie, ogólnopolskie święto żeglarskie, godne ambicji naszego miasta – dodaje Jerzy Wcisła.

Jerzy Wcisła i Bogdan Justyński odbiorą Nagrodę Przyjaznego Brzegu.

3
0
oceń tekst 3 głosów 100%